ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Co dalej z iPS?

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS, ang. induced pluripotent stem cells) stały się przebojem ostatnich miesięcy na polu badań nad komórkami macierzystymi. Ostatnie osiągnięcia potwierdzają skuteczność indukcji pluripotencji w różnych typach komórek somatycznych, a także potencjał komórek iPS jako narzędzia badawczego i terapeutycznego.

Debata: GMO w Polsce i w Europie

19 maja 2008 na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu odbędzie się debata naukowa pt. GMO w Polsce i w Europie.

Wpływ klimatu na ewolucję człowieka - susze

DNAObecne ocieplenie klimatu bardzo niepokoją wielu ekspertów i polityków, zwłaszcza w zakresie dalszego rozwoju i egzystencji naszej cywilizacji oraz utrzymanie panującego ładu i porządku. Okazuje się, że zmiany klimatyczne odcisnęły swoje piętno w naszych genach już dziesiątki tysięcy lat temu. Kilkakrotnie doprowadzając naszych praprzodków niemal na skraj wyginięcia. Główną przyczyną były susze.

Bio-Forum VII - największe Środkowoeuropejskie Targi Biotechnologii i Biobiznesu

BioForum VII Targi Biotechnologii  i Biobiznesu w Europie ŚrodkowejZapraszamy na Targi Bio-Forum VII - Największe Środkowoeuropejskie Targi Biotechnologii i Biobiznesu skierowane m.in. do sektora naukowego (Łódź, 15-16 maja 2008). Targi Bio-Forum skierowane są do naukowców oraz przedstawicieli firm biotechnologicznych oraz zespołów naukowo-badawczych, pracujących nad aplikacyjnymi projektami biotechnologicznymi, które zamierzają nawiązać współpracę z firmami biosektora. Państwa uczestnictwo w Bio-Forum ma na celu zapoznanie się z realizacją projektów o potencjale aplikacyjnym, skonfrontowania ich z własnymi wynikami oraz z potrzebami rynku przy nawiązaniu niezbędnej współpracy.

Odkrywcza droga degradacji rybosomów

Degradacja w proteosomie poprzedzona procesem ubikwytynacji jest głównym mechanizmem, podczas którego niszczone są cząstki niepotrzebne, stare i nieodpowiednie dla komórki. Rybosomy są bardzo ważnymi elementami w komórce. Naukowcy niedawno odkryli, że proces degradacji rybosomów nie odbywa się na drodze klasycznej, ale przy udziale tzw. rybofagów.

Miniaturowe laboratorium do badań biomedycznych

Mikrochip, do złudzenia przypominający zwykłą miniaturową cześć elektroniczną, pozwala dzięki nowo opracowanej technice na analizę odpowiedzi grupy komórek na różne czynniki farmakologiczne. Tego typu układ umożliwia między innymi badanie wpływu nowych leków na przeróżne grupy komórek, w tym komórek nowotworowych, donosi "Lab on a Chip".

Powstanie genów płci

Badając powstanie płci grzybów naukowcy z Duke University Medical doszli do wniosku, iż model ten może idealnie pasować do ewolucji płci u innych organizmów. Proces wydaje się bardzo prosty, przez rozdzielenie pojedynczego genu na dwa odmienne związane z rozwojem różnej płci.

Mabion i leki przeciwnowotworowe

Utworzona przez krajowe firmy farmaceutyczne spółka Mabion już za pięć lat chce wprowadzić na rynek najnowocześniejszą generację leków przeciwnowotworowych. Prace naukowo-badawcze oraz technologia produkcji to high-tech na najwyższym światowym poziomie.

Kontrola poziomu erytrocytów

krewMyszy są w stanie - poprzez skórę - reagować na niski poziom tlenu w powietrzu. Zbyt mała ilość tlenu sprawia, że organizm myszy aktywuje proces zwany erytropoezą, którego końcowym efektem jest zwiększona ilość erytrocytów we krwi, co usprawnia proces dostarczania tlenu do tkanek.

Bioinnowacje 2008: Najważniejsze to pomysł i odwaga

BIO Biznes Finanse Innowacje 2008W dniach 26-27 kwietnia 2008 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się II edycja ogólnopolskiej konferencji "BIO Biznes Finanse Innowacje *08". W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 uczestników. Dyskusje dotyczące problemów komercjalizacji pracy naukowej przebrzmiewały echem w kuluarach długo po zakończeniu prelekcji.

Biotechnologia szansą dla biopaliw

CropLife International - organizacja reprezentująca przemysł rolno-przetwórczy informuje, że biopaliwa stanowią szansę wzrostu gospodarczego oraz stwarzają możliwość dla rozwoju światowego rolnictwa. Produkcja biopaliw przyniesie spodziewany istotny wzrost zaopatrzenia w energię, pod warunkiem efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych.

Kardiomiocyty z komórek macierzystych

Udało się wyhodować w warunkach laboratoryjnych trzy rodzaje komórek budujących ludzkie serce. Komórki uzyskano przez zróżnicowanie zarodkowych komórek macierzystych - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z Kanady.

Celther Polska i komórki macierzyste

Działalności na polskim rynku rozpoczyna innowacyjna firma - Celther Polska - której zamiarem jest rozwijanie innowacyjnych terapii w leczeniu m.in. cukrzycy i choroby Parkinsona. Spółka zamierza wprowadzić na farmaceutyczny rynek europejski pochodne komórek macierzystych. Jest to działalność w tym zakresie zupełnie innowacyjna, badania będą musiały potrwać co najmniej kilka lat, jednak terapia wydaje się być obiecująca.

Czerwone wino kontra nowotwór trzustki

czerowne winoResweratrol, składnik czerwonego wina, zawarty również w skórce winogron i niektórych innych owoców, może istotnie hamować rozwój nowotworowych komórek trzustki. Prozdrowotne działanie winnego trunku było znane od dawna. Z czasem jednak przedstawione zostały dowody naukowe, a ostatnio grono jego zalet powiększyło się o kolejną.

Konferencja BIO Biznes Finanse Innowacje 2008 w najbliższy weekend

BIO Biznes Finanse Innowacje 2008W najbliższy weekend, 26-27 kwietnia 2008, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się konferencja Konferencja BIO Biznes Finanse Innowacje - największe skierowane głównie do młodych przedsiębiorców i naukowców wydarzenie promujące komercjalizację badań naukowych i współpracę pomiędzy biznesem a nauką.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172