Feromony decydują czy mysz będzie zachowywać się jak samiec czy samica

Za pomocą jednego genu TRPC2 można u myszy przełączać zachowanie z żeńskiego na męskie. Gen ten odpowiada za odbieranie zapachów - feromonów, w narządzie nosowo-lemieszowym.
» czytaj dalej

Korzyści z picia wina

czerowne winoWszyscy znamy stwierdzenie, że alkohol szkodzi zdrowi. Jednak coraz większa ilość naukowców przyczynia się do ujawnienia rosnących korzyści z picia napoju alkoholowego jakim jest wino, w szczególności czerwone. Ostatnio został zsekwencjonowany materiał genetyczny Vitis vinifera (Winorośl pospolita). Mając więcej informacji na temat danego gatunku, można powielić jego zalety a niwelować wady.
» czytaj dalej

Ożywiono bakterie po 8 milionach lat hibernacji

Kilka tygodni temu pisałem o możliwość pozyskania kopalnego DNA z prób liczących góra milion lat. („Najstarsze kopalne DNA” z 27 lipca 2007r.) Okazało się, że szacunki te szybko się zdezaktualizowały. Tym razem pod lupę wzięto odwierty lodu w suchych dolinach Antarktydy. Wynikiem jest nie tylko znaczne przesunięcie najstarszego znanego DNA ale także ożywienie mikroorganizmów po 8 mln lat hibernacji.
» czytaj dalej

Greenpeace: Projekt nowej ustawy o GMO zgodny z prawodawstwem europejskim

Greenpeace przedstawił Komisji Europejskiej opinię prawną, w której argumentuje, że projekt polskiego projektu ustawy "Prawo o GMO" [1] jest w pełni zgodny z prawodawstwem europejskim. Greenpeace przedstawił swoją ekspertyzę ze względu na rozpoczęcie przez Komisję Europejską procedury, której celem jest podważenie polskiego projektu ustawy.
» czytaj dalej

Prace nad ustawą o GMO wstrzymane, KE ma uwagi

Prace nad projektem ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (GMO) zostały wstrzymane do 17 września, ponieważ uwagi do projektu zgłosiła Komisja Europejska - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Środowiska.
» czytaj dalej

Śmieciowe RNA i rak

Antynowotworowa funkcja białka p53 badana jest już od ponad 20 lat. W ostatniej serii badań naukowcy pokazali, że białko to potrzebuje krótkich fragmentów RNA, nazywanych mikroRNA do spełniania tej funkcji. Odkrycie to ma potencjalne zastosowanie w nowych terapiach antynowotworowych.
» czytaj dalej

Co wiemy o myszach laboratoryjnych?

mysz laboratoryjnaMyszy, szczury, świnki morskie, króliki to powszechnie znane zwierzęta doświadczalne. Z nich zaś największą sławą cieszy się mysz laboratoryjna. Naukowcy z USA opracowali bazę danych, w której można znaleźć wszelkie różnice genetyczne występujące u takiego rodzaju myszy. Badania zostały przestawione na łamach czasopisma naukowego "Nature Genetics".
» czytaj dalej

Biopaliwa w energetyce europejskiej

BiopaliwaEuropaBio (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego) ogłosiła swoje stanowisko wobec ostatnich postanowień polityki energetycznej Unii Europejskiej. Stowarzyszenie przedstawiło swoją politykę odnośnie biopaliw pierwszej i drugiej generacji. Aby sprostać ambitnym zamierzeniom Unii Europejskiej, której dyrektywy chcą zwiększenia zużycia biopaliw do 5,75% w 2010 i do 10% w 2020 roku, konieczne będzie znaczne zwiększenie produkcji biomasy. Do osiągnięcia tego celu przyczynić się może zagospodarowanie pod uprawy terenów leżących odłogiem, nie będzie to jednak wystarczającym posunięciem.
» czytaj dalej

Więcej *dobrego* cholesterolu, ale jak?

Ostatnie badania wskazują na poważne komplikacje w stosowaniu leków mających na celu podniesienie w organizmie poziomu HDL – tzw. "dobrego" cholesterolu. Środki, których zadaniem była ochrona przed chorobami jak miażdżyca czy zawał serca, okazują się nieskuteczne, a nawet szkodliwe.
» czytaj dalej

Brytyjczycy ubożsi w geny

DNAZbadano zróżnicowanie genowe współczesnych mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz Europy i porównano je z materiałem genetycznych sprzed wieków. Uzyskane wyniki zaskoczyły samych badaczy. Okazało się, iż przodkowie dzisiejszych Brytyjczyków byli posiadaczami znacznie bogatszych genomów. Fakt ten jest zaskakujący zważywszy na fakt, iż dzisiejsze Wyspy to miejsce licznych migracji, które powinny wzbogacać pulę genową. Gdzie więc leży przyczyna obecnego stanu?
» czytaj dalej

Kot domowy ma dużo starszy rodowód

kot dla alergikówSzczegółowe badania DNA kota domowego (Felis silvestris catus) wykazały, iż jego historia jest znacznie dłuższa niż sądzono i może liczyć ponad 100 tys. lat. Jest to szacowany okres rozejścia się linii rodowodowych dzikich gatunków i domowych kotowatych.
» czytaj dalej

Myszy fabrykami ludzkich komórek wątroby

Transgeniczna MyszkaToksyczność produkowanych leków testowana jest zazwyczaj na żywych organizmach i kulturach tkankowych. Oprócz wysokich kosztów ich pozyskiwania, problemem jest także ich dostępność. Naukowcy opracowali model wykorzystujący myszy, tak aby mogły one posłużyć jako "żywe fabryki" ludzkich komórek wątrobowych, które są następnie wykorzystywane do testowania jak metabolizowane są różne farmaceutyki.
» czytaj dalej

Alkoholowy rak

alkoholNie każdy wie, że alkohol etylowe w dużej mierze przyczynia się nie tylko do uszkodzenia wątroby, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na raka np. jelita grubego. Nowotwory niestety stają się chorobą cywilizacyjną, w większości przypadków- jak i w tym - występują u osób, które świadomie sobie szkodzą.
» czytaj dalej

Geny w stwardnieniu rozsianym

Udało się zidentyfikować dwa geny, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego. Dotychczasowe długoletnie badania nie dostarczały istotnych wyników. Dopiero zsekwencjonowanie genomu ludzkiego otworzyło drogę do szczegółowej analizy genów ludzkich.
» czytaj dalej

Forum Młodych Biotechnologów

W ramach III Krajowego Kongresu Biotechnologii dobędzie się Forum Młodych Biotechnologów. Forum Młodych jest skierowane głównie do studentów, doktorantów i młodych absolwentów. Odbędzie się w ostatni dzień kongresu, 12 września 2007.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172