ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Korzyści z picia wina

czerowne winoWszyscy znamy stwierdzenie, że alkohol szkodzi zdrowi. Jednak coraz większa ilość naukowców przyczynia się do ujawnienia rosnących korzyści z picia napoju alkoholowego jakim jest wino, w szczególności czerwone. Ostatnio został zsekwencjonowany materiał genetyczny Vitis vinifera (Winorośl pospolita). Mając więcej informacji na temat danego gatunku, można powielić jego zalety a niwelować wady.

Ożywiono bakterie po 8 milionach lat hibernacji

Kilka tygodni temu pisałem o możliwość pozyskania kopalnego DNA z prób liczących góra milion lat. („Najstarsze kopalne DNA” z 27 lipca 2007r.) Okazało się, że szacunki te szybko się zdezaktualizowały. Tym razem pod lupę wzięto odwierty lodu w suchych dolinach Antarktydy. Wynikiem jest nie tylko znaczne przesunięcie najstarszego znanego DNA ale także ożywienie mikroorganizmów po 8 mln lat hibernacji.

Greenpeace: Projekt nowej ustawy o GMO zgodny z prawodawstwem europejskim

Greenpeace przedstawił Komisji Europejskiej opinię prawną, w której argumentuje, że projekt polskiego projektu ustawy "Prawo o GMO" [1] jest w pełni zgodny z prawodawstwem europejskim. Greenpeace przedstawił swoją ekspertyzę ze względu na rozpoczęcie przez Komisję Europejską procedury, której celem jest podważenie polskiego projektu ustawy.

Prace nad ustawą o GMO wstrzymane, KE ma uwagi

Prace nad projektem ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (GMO) zostały wstrzymane do 17 września, ponieważ uwagi do projektu zgłosiła Komisja Europejska - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Środowiska.

Śmieciowe RNA i rak

Antynowotworowa funkcja białka p53 badana jest już od ponad 20 lat. W ostatniej serii badań naukowcy pokazali, że białko to potrzebuje krótkich fragmentów RNA, nazywanych mikroRNA do spełniania tej funkcji. Odkrycie to ma potencjalne zastosowanie w nowych terapiach antynowotworowych.

Co wiemy o myszach laboratoryjnych?

mysz laboratoryjnaMyszy, szczury, świnki morskie, króliki to powszechnie znane zwierzęta doświadczalne. Z nich zaś największą sławą cieszy się mysz laboratoryjna. Naukowcy z USA opracowali bazę danych, w której można znaleźć wszelkie różnice genetyczne występujące u takiego rodzaju myszy. Badania zostały przestawione na łamach czasopisma naukowego "Nature Genetics".

Biopaliwa w energetyce europejskiej

BiopaliwaEuropaBio (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego) ogłosiła swoje stanowisko wobec ostatnich postanowień polityki energetycznej Unii Europejskiej. Stowarzyszenie przedstawiło swoją politykę odnośnie biopaliw pierwszej i drugiej generacji. Aby sprostać ambitnym zamierzeniom Unii Europejskiej, której dyrektywy chcą zwiększenia zużycia biopaliw do 5,75% w 2010 i do 10% w 2020 roku, konieczne będzie znaczne zwiększenie produkcji biomasy. Do osiągnięcia tego celu przyczynić się może zagospodarowanie pod uprawy terenów leżących odłogiem, nie będzie to jednak wystarczającym posunięciem.

Więcej *dobrego* cholesterolu, ale jak?

Ostatnie badania wskazują na poważne komplikacje w stosowaniu leków mających na celu podniesienie w organizmie poziomu HDL – tzw. "dobrego" cholesterolu. Środki, których zadaniem była ochrona przed chorobami jak miażdżyca czy zawał serca, okazują się nieskuteczne, a nawet szkodliwe.

Brytyjczycy ubożsi w geny

DNAZbadano zróżnicowanie genowe współczesnych mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz Europy i porównano je z materiałem genetycznych sprzed wieków. Uzyskane wyniki zaskoczyły samych badaczy. Okazało się, iż przodkowie dzisiejszych Brytyjczyków byli posiadaczami znacznie bogatszych genomów. Fakt ten jest zaskakujący zważywszy na fakt, iż dzisiejsze Wyspy to miejsce licznych migracji, które powinny wzbogacać pulę genową. Gdzie więc leży przyczyna obecnego stanu?

Kot domowy ma dużo starszy rodowód

kot dla alergikówSzczegółowe badania DNA kota domowego (Felis silvestris catus) wykazały, iż jego historia jest znacznie dłuższa niż sądzono i może liczyć ponad 100 tys. lat. Jest to szacowany okres rozejścia się linii rodowodowych dzikich gatunków i domowych kotowatych.

Myszy fabrykami ludzkich komórek wątroby

Transgeniczna MyszkaToksyczność produkowanych leków testowana jest zazwyczaj na żywych organizmach i kulturach tkankowych. Oprócz wysokich kosztów ich pozyskiwania, problemem jest także ich dostępność. Naukowcy opracowali model wykorzystujący myszy, tak aby mogły one posłużyć jako "żywe fabryki" ludzkich komórek wątrobowych, które są następnie wykorzystywane do testowania jak metabolizowane są różne farmaceutyki.

Alkoholowy rak

alkoholNie każdy wie, że alkohol etylowe w dużej mierze przyczynia się nie tylko do uszkodzenia wątroby, ale także zwiększa ryzyko zachorowania na raka np. jelita grubego. Nowotwory niestety stają się chorobą cywilizacyjną, w większości przypadków- jak i w tym - występują u osób, które świadomie sobie szkodzą.

Geny w stwardnieniu rozsianym

Udało się zidentyfikować dwa geny, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego. Dotychczasowe długoletnie badania nie dostarczały istotnych wyników. Dopiero zsekwencjonowanie genomu ludzkiego otworzyło drogę do szczegółowej analizy genów ludzkich.

Forum Młodych Biotechnologów

W ramach III Krajowego Kongresu Biotechnologii dobędzie się Forum Młodych Biotechnologów. Forum Młodych jest skierowane głównie do studentów, doktorantów i młodych absolwentów. Odbędzie się w ostatni dzień kongresu, 12 września 2007.

Dłuższe życie, bez nowotworów

Ostatnie osiągnięcia hiszpańskich naukowców dowodzą, że nadekspresja białek p53 oraz Arf nie tylko obniża ryzyko zachorowania na nowotwór, ale także powoduje opóźnienie procesu starzenia.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172