ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wyniki raportu Greenpeace

greenpeaceZ opublikowanego przez Greenpeace raportu dotyczący handlu produktami zawierającymi GMO na rynku europejskim wynika iż większość głównych spożywczych sieci detalicznych i producentów w Europie nie oferuje produktów i składników oznaczonych jako GMO. Spośród 60 firm, z którymi skontaktował się Greenpeace, 49 stosuje zasadę – żadnej biotechnologii na ich europejskich rynkach. Jednak już na innych rynkach – głównie amerykańskim - nie są tak restrykcyjne w tej kwestii, zasada "żadnej biotechnologii" nie obowiązuję.

Transgeniczne rośliny pochłaniają zanieczyszczenia

gorczycaW przeprowadzonej przez naukowców z University Of California, Berkeley próbie polowej genetycznie zmodyfikowanych roślin gorczycy (Brassica juncea), mających pochłaniać więcej zanieczyszczeń, dowiedli oni, iż uzyskane przez nich rośliny pochłaniały więcej zanieczyszczeń od swoich dzikich "kuzynów". Otrzymane rezultaty dają nadzieję, na to iż wykorzystanie transgenicznych roślin mogą stać się rzeczywistą alternatywą, podczas oczyszczania gleby.

Klonowanie ludzkich embrionów

klonowanie embrionówTwórca sklonowanej w 1996 r. słynnej owcy Dolly prof. Ian Wilmut z Roslin Institute w Edynburgu otrzymał pozwolenie na klonowanie embrionów ludzkich. Klonowanie będzie się odbywać w ramach jego badań nad chorobami neurologicznymi. Oprócz niego w Wielkiej Brytanii zgodę na klonowanie embrionów uzyskał wcześniej zespół prof. Miodraga Stojkovica z Instytutu Genetyki Ludzkiej Uniwersytetu w Newcastle (sierpień 2004 r.).

58-latek zmarł na chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD)

Jest to pierwszy na Lubelszczyźnie śmiertelny przypadek tej choroby. Kilka lat temu odnotowano dwa przypadki śmierci z powodu CJD, w Gdańsku. Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD), czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu jest chorobą atakującą centralny układ nerwowy. Jest odpowiednikiem "choroby szalonych krów" - BSE. Wywoływana jest przez priony - białka zakaźne o zmienionej strukturze przestrzennej (konformacji), które zaczyna odkładać się na neuronach i powoduje zaburzenia w pracy układu nerwowego.

Nowe geny na chromosomie Y

Chromosom Y"Zostały znalezione nowe geny na męskim chromosomie Y. Jak przypuszczają odkrywcy, mogą one odpowiadać za osiągany przez mężczyzn wzrost oraz być zaangażowane w rozwój raka męskich narządów płciowych - gonadoblastomy. Publikacja na ten temat ukazała się w najnowszym numerze pisma Genome Research i opisuje nowo poznany fragment naszego DNA. Jak dowodzi ta i inne prace, pomimo ogłoszenia poznania ludzkiego genomu, nasze chromosomy skrywają ciągle wiele nie odkrytych tajemnic.

Czerwone mięso a rozwój raka?

Żywieniowcy, po ogłoszeniu wyników długoterminowych badań nad związkiem spożywanych produktów a ryzykiem wystąpienia raka, namawiają do jedzenia większych ilości drobiu, ryb i fasoli. Dlaczego? Ponieważ dieta oparta na burgerach, kiełbaskach i smażonych stekach znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka okrężnicy i odbytnicy (ang. colon/rectal cancer).

Pesymiści przeważają

"W 2005 roku wzrośnie poziom bezrobocia w Polsce" – tak uważa co trzeci uczestnik badania przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl w okresie 9-15 stycznia br. Dwa razy mniej uczestników, 16%, uważa, że bezrobocie się zmniejszy. W internetowej ankiecie wzięło udział 573 osób, których zadaniem było wybranie jednej z czterech możliwości, określających dominujące zjawisko na rynku pracy w rozpoczętym roku: wzrost lub spadek bezrobocia, wzrost lub spadek wynagrodzenia.

Praktyki studenckie - nie spóźnij się!

Nadszedł czas składania aplikacji na praktyki studenckie. Jeśli masz ochotę popracować tego lata, to masz szansę wyjechać do ciekawego miasta, poznać interesujących ludzi, a nawet zarobić trochę pieniędzy. Praktyki prowadzone są w różnych ośrodkach naukowych i firmach farmaceutycznych, pozwalają one zdobyć doświadczenie, kontakty i zapewnić sobie miejsce pracy lub na doktorat.

Poznano genom zabójcy - Francisella tularensis

Francisella tularensisPoznana została cała sekwencja DNA jednego z najbardziej zabójczych mikroorganizmów, spośród wszystkich poznanych. Mowa o bakterii Francisella tularensis, dla której wystarczy 10 komórek, aby wywołać u ludzi ciężką, podobną do dżumy chorobę. Wynik badań opublikowany w najnowszym Nature Genetics jest efektem międzynarodowej współpracy grup z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Bakteria powoduje wystąpienie choroby tularemii i znajduje się na liście substancji biologicznych, co do których istnieją możliwości użycia ich w ataku terrorystycznym. To spowodowało zwiększone zainteresowanie chorobą, która ze względu na swoją rzadkość nigdy nie trafiała nagłówki gazet.

1.5 mln $ kary dla Monsanto

Monsanto, biotechnologiczny gigant, zgodził się na zapłacenie 1.5 mln $ kary za przekupienie indonezyjskiego urzędnika. Dodatkowo koncern zgodził się na trzyletnią kontrolę działalności swoich filii przez amerykańskich nadzorców. Uważa ona, że tym samym wziął pełną odpowiedzialność za to, co nazywa - nieodpowiednią aktywnością.

Kolejne samorządy w Małopolsce przeciwko GMO

GMOKolejne małopolskie samorządy - powiatów bocheńskiego i suskiego - protestują przeciwko uprawom roślin genetycznie zmodyfikowanym. W listopadzie gmina Łapanów, jako pierwsza w Małopolsce, ogłosiła się wolną od GMO. Obok województwa Małopolskiego, także radni Podkarpacia, a także grupy rolników z rejonów: Torunia, Jeleniej Góry i Stryszowan podjęli już decyzję o ogłoszeniu ich regionów "strefami wolnymi od GMO". Do podobnych działań przymierza się Wielkopolska. Podobnie jest w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie "strefy wolne od GMO" ogłoszono na terenie 80 procent Włoch, w 8 austriackich prowincjach oraz w 53 z 54 prefektur greckich.

Projekt ustawy o GMO

Do konsultacji społecznych został przedstawiony projekt ustawy o organizmach modyfikowanych genetycznie, przygotowany przez Departament Ochrony Przyrody - komórki organizacyjnej Ministerstwa Środowiska.

Sukces polskich naukowców w modelowaniu białek

Trzech polskich naukowców znalazło się w gronie zwycięzców 6. edycji światowego, prestiżowego konkursu w modelowaniu struktury przestrzennej białek, odbywającego się w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Critical Assesment of Techniques for Protein Structure Prediction (CASP). Wyróżnieni naukowcy to: prof. Andrzej Koliński z Wydziału Chemii UW, dr Krzysztof Ginalski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW i BioInfoBank Institute oraz dr Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Warsztaty *Podstawy Bioinformatyki* - Centrum Biotechnologii UMCS

Podczas warsztatów - 7-9 luty 2005 - Uczestnicy będą mogli konsultować z prowadzącymi swoje problemy metodologiczne z zakresu bioinformatyki oraz biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Kurs umożliwi praktyczne zapoznanie się z metodami analizy komputerowej w biologii molekularnej. Każdy z uczestników warsztatów będzie miał zagwarantowaną możliwość samodzielnego wykonania wszystkich analiz.

I Targi Pracy i Przedsiębiorczości branży biotechnologicznej, farmaceutycznej i ochrony środowiska

Organizatorami Targów, które odbędą się w dniach 19-20 marca 2005 jest Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Koło Naukowe Mikrobiologii UW. Celem projektu jest m.in. umożliwienie studentom i doktorantom kierunków przyrodniczych zapoznania się z obecną sytuacją na rynku pracy oraz bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami zaproszonych firm, czyli z potencjalnymi pracodawcami. Serwis BioTechnolog.pl jest patronem medialnym Targów.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172