Agentcell - komputerowa symulacja bakterii

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago oraz Narodowego Laboratorium w Argonne stworzyli komputerową symulację, która pozwoli im na studiowanie związków pomiędzy biochemicznymi fluktuacjami zachodzącymi w pojedynczej komórce a jej zachowaniem w stosunku do innych komórek i oraz w stosunku do otoczenia.
» czytaj dalej

Żywe kultury bakterii w… czekoladzie!

czekoladaJuż niedługo trafią do polskich sklepów czekolady z żywymi kulturami bakterii kwasu mlekowego. Swój wynalazek opatentowali już naukowcy z Politechniki Łódzkiej. Celem badań było znalezienie takiego szczepu bakterii mlekowych, który wnosiłby do czekolady dodatkowe walory odżywcze.
» czytaj dalej

*Nad Wyraz Ciekawy* gen

Grupie polskich naukowców z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu udało się odkryć nowy, dotąd niepoznany gen. Nazwali go NWC (od Nad Wyraz Ciekawy). Zgodnie z ich przypuszczeniami odpowiada on za kontrolę aktywności genów RAG, jest więc jakby genem *nadrzędnym*, regulującym w stosunku do genów RAG.
» czytaj dalej

Czy twój telefon powoduje raka?

Czy twój telefon komórkowy zwiększa ryzyko wystąpienia raka mózgu? Odpowiedzi na to pytanie, w szpitalu i poza nim, szukali Duńscy naukowcy. Dane, które udało im się zebrać wskazują na brak związku między korzystaniem z *komórki* a ryzykiem zachorowania na nowotwór mózgu.
» czytaj dalej

Wielki postęp w klonowaniu człowieka

klonowanie zarodkówKoreańscy naukowcy podnieśli kilkanaście razy wydajność techniki klonowania, co oznacza, że w tej chwili uzyskiwanie sklonowanych zarodków człowieka jest łatwiejsze niż w przypadku zwierząt! Po raz pierwszy na świecie wyhodowali też z ludzkich klonów 11 linii komórek macierzystych dokładnie dopasowanych do pacjentów - gdyż pochodzą z ich własnego materiału genetycznego, czego celem było wykluczenie jakiekolwiek ryzyka odrzucenia przeszczepu przez organizm.
» czytaj dalej

Białko edd - embrionalne komórki macierzyste

Naukowcy odkryli białko - edd, które ma decydującą rolę w regulacji genów embrionalnych komórek macierzystych. Odkrycie jest o tyle ważne, że znajomość białek odpowiedzialnych za regulacje genów przez chemiczne modyfikacje histonów może być pierwszym krokiem w określeniu znaczenia jakie mają modyfikacje w kancerogenezie czy powstawaniu defektów płodów.
» czytaj dalej

Modyfikowana kukurydza do badania

Rosną wątpliwości wokół bezpieczeństwa genetycznie zmodyfikowanej żywności. Amerykańska firma Monsanto produkująca modyfikowaną kukurydzę musi dostarczyć komplet wyników badań dotyczących swoich produktów - uważa Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności.
» czytaj dalej

Łowcy talentów

łowcy talentówZwracamy się z prośbą o pomoc w realizacji programu telewizyjnego pt. "Łowcy Talentów". Program ten powstaje pod patronatem Ministerstwa Nauki i Informatyzacji i przygotowywany jest przez Telewizję Polską oddział we Wrocławiu dla Programu Drugiego TVP. W programie "Łowcy talentów", pragniemy "wyławiać" młodych ludzi - obdarzonych szczególnymi talentami naukowymi - takimi na wagę złota.
» czytaj dalej

*Pioneerska* porażka

Greenpeace ujawnia błędy oceny bezpieczeństwa kukurydzy genetycznie modyfikowanej dokonanej przez Europejską Agencję do Spraw Bezpieczeństwa Żywności i nawołuje do wstrzymania eksperymentów z tą kukurydzą w Polsce.
» czytaj dalej

Przeciwciała zwalczają HIV

Eksperymenty naukowców dowiodły, że przeciwciała mogą hamować replikację wirusa HIV. Czy to oznacza, że mamy już lekarstwo na AIDS? Niestety szansa wyprodukowania skutecznej szczepionki przeciwko AIDS jest nadal ograniczona.
» czytaj dalej

Komórki wątroby produkujące insulinę?

Powiodło się przekształcenie dojrzałych komórek wątroby w funkcjonujące komórki produkujące insulinę. Pokazuje to przyszłą możliwość wykorzystania ludzkiej wątroby jako tkanki, która będzie mogła być wykorzystana w autologicznych przeszczepach u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1.
» czytaj dalej

Witamina A wpływa na symetryczność wzrostu zarodków

danioOdkryto mechanizm dzięki któremu zewnętrzne powłoki naszego ciała są symetryczne, natomiast nasze organy wewnętrzne jak najbardziej niesymetryczne. W doświadczeniu przeprowadzonym na modelowym organizmie - rybie Danio pręgowane (ang. Zebrafish, Brachydanio rerio), której biologia rozwoju embrionalnego jest podobna do ludzkiej odkryto, że witamina A jest sygnałem, który zabezpiecza przed asymetrycznym wzrostem we wczesnych stadiach rozwoju. Dzięki temu komórki macierzyste embrionu rozwijają się symetrycznie. W wypadku braku witaminy A, powłoki zewnętrzne rozwinęłyby się asymetrycznie z przewagą lewej strony.
» czytaj dalej

Odmładzające antyoksydanty

Doświadczenie na genetycznie zmodyfikowanych myszach pokazuje jak większa ilość antyoksydacyjnego enzymu wydłuża życie tych gryzoni. Czy więc większa ilość produkowanych przez komórki antyoksydantów jest kluczem do długowieczności?
» czytaj dalej

Tyle samo głosów za i przeciw *Strefom wolnym od GMO*

Strefy wolne od GMOW wśród naszych czytelników jest tyle samo zwolenników Polski jako "Strefy wolnej od GMO" co przeciwników (po ok. 37% głosów), jedna piąta głosujących opowiedziała się za tworzeniem "stref" tylko w szczególnych obszarach kraju, np. ekologicznych - wynika z właśnie zakończonej sondy przeprowadzonej w naszym serwisie.
» czytaj dalej

Pomyślne próby kliniczne leczenia choroby Alzheimer*a

Naukowcy informują o pozytywnych wynikach pierwszej fazy prób klinicznych leczenia choroby Alzheimer*a. Zastosowana terapia, polegająca na wprowadzeniu zmodyfikowanych genetycznie komórek do mózgu, spowodowała poprawę stanu pacjentów i brak skutków ubocznych.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172