ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wspólny przodek bakterii Corynebacterium i pająka Laxosceles

LoxoscelesNikt z nas zapewne nigdy nie pomyślał, że bakteria i pająk mogą być w pewnym sensie ze sobą spokrewnione. Badania pokazały, że jednak taka sytuacja ma miejsce. Czy jednak udało im się dowieść jak doszło do tego, że są one ze sobą spokrewnione?

Ryż odporny na powódź

Uprawa ryżuZnaleziono gen, który umożliwia niektórym odmianom ryżu przetrwać w całkowitym zalaniu nawet do dwóch tygodni. Wykorzystanie go w odmianach uprawnych tej rośliny pozwoli na ograniczenie strat związanych z częstymi powodziami na obszarach Azji, gdzie uprawiany jest ryż - a większość odmian wytrzymuje tylko kilka dni zatopienia.

Greenpeace chce znakowania mięsa zwierząt karmionych GMO

greenpeaceZnakowania mięsa, jajek i mleka zwierząt karmionych paszą zawierającą genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO) domaga się międzynarodowa organizacja ekologiczna Greenpeace. Greenpeace Polska - jak poinformowali w piątek przedstawiciele organizacji na konferencji prasowej w Warszawie - zbiera podpisy pod petycją do Komisji Europejskiej, aby wprowadzić nakaz znakowania takich produktów. Podobną akcję prowadzi Greenpeace w innych krajach UE.

Biotechnologia w Polsce - Przewodnik BioCon Valley

Biotechnologia w PolsceNowy biotechnologiczny atlas Polski pomoże badaczom i przedsiębiorstwom w całej Europie znaleźć partnerów w Polsce. Atlas, który został wykonany przez niemiecką sieć biotechnologiczną BioCon Valley, stanowi przegląd polskiego sektora biotechnologicznego, jak również zawiera charakterystyki 109 przedsiębiorstw zajmujących się naukami przyrodniczymi oraz 43 ośrodków badawczych w całym kraju.

Komórki macierzyste naprawiają uszkodzony rdzeń kręgowy

Sparaliżowanym szczurom komórki macierzyste pomogły w naprawie uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dotychczasowe eksperymenty nigdy nie potrafiły przewidzieć dokładnego kierunku wzrostu nerwów, tym razem udało się go wymusić w stronę zgodną z oczekiwaniami naukowców.

Ile razy można zakończyć mapowanie ludzkiego genomu?

W maju tego roku ogłoszono zakończenie mapowania największego z ludzkich chromosomów nr 1. Jednocześnie były to ogłoszenie zakończenia mapowania ludzkiego genomu. Ci którzy interesują się trochę genetyką pamiętają, że ogłoszenie i to chyba dużo huczniejsze, o zakończeniu mapowania ludzkiego genomu, pojawiło się już w 2000 roku.

Antyalergiczny kot z naturalnych krzyżówek

kot dla alergikówJuż w październiku 2004r Kalifornijska firma Allerca zaczęła zbierać zamówienia na antyalergicznego kota. Wystarczyło wpłacić na jej konto 250$ aby wpisać się na listę oczekujących. Firma liczyła na około 200 tysięcy zainteresowanych i zapowiadała zwierzęta w cenie 3,5 tyś dolarów. Zwierzę do sprzedaży miało być dostępne od 2007 roku. Byłoby to drugie komercyjnie dostępne zwierze domowe GMO po flurescencyjnej rybce akwariowej danio. Tymczasem od czerwca tego roku ta sama firma zaprezentowała całkowicie antyalergicznego kota powstałego na bazie krzyżówek naturalnie występujących ras.

Twój komputer w walce z największymi zabójcami XXI wieku

BOINCRosetta@home to projekt, skierowany do osób, które chcą pomóc walce z wirusem HIV, malarią, chorobą Alzheimera, czy też rakiem. Do walki tej nie jest wymagana ogromna wiedza z zakresu biologii, czy też medycyny, a jedynie nasz osobisty komputer podłączony do Internetu.

Uchwała Wydziału WBBB UJ dotycząca stanowiska Rządu RP w sprawie GMO

Uchwała Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie stanowiska Rządu RP dotyczągo GMO i projektowanej nowej ustawy organizmach genetycznie modyfikowanych (GMO).

W Polsce można opracowywać nowe, rodzime rośliny modyfikowane genetycznie - rozmowa z prof. W. Kaniewskim

"Polscy naukowcy mogą opracowywać w Polsce nowe, rodzime produkty transgeniczne, niemniej jedynym sposobem na ich komercjalizację jest kooperacja z firmami biotechnologicznymi, które są właścicielami patentów na metody modyfikacji i konstruktów genetycznych. Wiem jak trudna droga prowadzi od pomysłu do jego realizacji jako komercyjnego produktu. Opracowywanie nowych roślin transgenicznych nie jest proste, ale jak najbardziej możliwe. Wiem jak to zrobić i chętnie pomogę..." - rozmowa z prof. Wojciechem K. Kaniewskim, twórcą pierwszych roślin transgenicznych całkowicie odpornych na choroby wirusowe i pierwszych zastosowanych w praktyce.

CITTRU: Spotkania branżowe biznes - nauka

CITTRU Spotkania branżoweDziałające na Uniwersytecie Jagiellońskim, Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) zaprasza wszystkich przedsiębiorców do skorzystania z bezpłatnych spotkań z uniwersyteckimi ekspertami, którzy pomogą rozwiązać problemy technologiczne, udzielą porad dotyczących rozwoju, testowania i wdrożenia nowego produktu. Pierwsze spotkanie "SYMBIOTICA" odbędzie się 7 lipca 2006, drugie: "BIO-EKO" – zaplanowano na 21 lipca 2006.

Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska 2006

Między Biotechnologią a Ochroną ŚrodowiskaI Ogólnopolskie Sympozjum Młodych Przyrodników- "Między Biotechnologią a Ochroną Środowiska- interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników". Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Zielonogórskiego serdecznie zaprasza do uczestnictwa w I Ogólnopolskim Studenckim Sympozjum Naukowym - "Między Biotechnologią a ochroną środowiska - interdyscyplinarne spotkanie młodych przyrodników", które odbędzie się w dniach 14-15 października 2006 r.

GMO - na biopaliwa, pasze i dla przemysłu spożywczego

Rozwijanie produkcji roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) w Polsce jako surowca dla sektora biopaliw, później jako komponentów pasz, a na końcu - na potrzeby przemysłu spożywczego - zaproponowano na konferencji popularnonaukowej w Sejmie.

Nowy sposób walki z osteoporozą

Dzięki zaobserwowaniu, że terapia cyklosporyną prowadzi u pacjentów do utraty masy kostnej, udało się znaleźć sposób na leczenie osteoporozy. Odkryto, że zmiana kształtu białka regulatorowego powoduje zwiększenie produkcji kości. Niewielkie zwiększenie aktywności proteiny nazwanej NFATc1 powoduje nagły przyrost tkanki kostnej. Sugeruje to, że NFATc1 i inne białka regulujące jego aktywność mogą stać się dobrymi obiektami do badań nad lekami przeciwko osteoporozie.

Przemysł biotechnologiczny UE jest niedofinansowany

Według raportu zleconego przez europejskie stowarzyszenie przemysłu biotechnologicznego EuropaBio, przemysł biotechnologiczny jest ofiarą niedoinwestowania, przez co pozostaje znacznie w tyle za przemysłem amerykańskim.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172