ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Okdrycie genu syndromu Retta

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że białko MECP2 odpowiedzialne za występowanie syndromu Retta łączy się tylko z genami o specyficznej sekwencji zasad nukleotydowych. Odkrycie to ma pomóc w identyfikacji genów regulowanych przez produkt genu MECP2, a tym samym w lepszym zrozumieniu i leczeniu nieuleczalnej dotąd choroby.

Genetycznie zmodyfikowany rzepak GT73 w UE

Komisja Europejska zezwoliła na wprowadzenie na rynek genetycznie zmodyfikowanego rzepaku GT73. Zgoda obejmuje import i przetwarzanie rzepaku GT73 jako pokarmu dla zwierząt oraz do celów przemysłowych. Decyzja jest ważna przez 10 lat.

Płuca z komórek macierzystych

Naukowcom z Imperial College w Londynie udało się otrzymać z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych komórki płuc. Twierdzą, że jest to pierwszy krok w kierunku stworzenia komórek płuc będących w stanie regenerować i naprawiać uszkodzone płuca, czy ewentualnie zbudowania płuc do transplantacji.

Regeneracja organów u myszy?

Naukowcy stworzyli "cudowne myszy", które są w stanie odtwarzać amputowane kończyny albo uszkodzone organy. Stworzenia te są zdolne przychodzić do siebie po obrażeniach które zabijałyby albo trwale uszkadzałyby normalne zwierzęta.

Roślinny gen markerowy AtWBC19 w roślinach GM

Możliwe ze bakteryjne geny markerowe stosowane przy modyfikacjach genetycznych roślin zostaną zastąpione genem AtWBC19 pochodzącym z rzodkiewnika pospolitego, który także nadaje odporność na antybiotyki modyfikowanym roślinom.

Fenomenalny mechanizm hamowania wzrostu E. Coli

Naukowcy odkryli zaskakujący mechanizm hamujący wzrost bakterii. Polega on na wzajemnym hamowaniu wzrostu przez bakterie poprzez ich kontakt fizyczny. W wyniku kontaktu bakteria przechodzi w stan uśpienia. Odkrycie to może znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób chronicznych takich jak chroniczna infekcja przewodów moczowych lub też w odkrywaniu nowych antybakteryjnych czynników hamujących wzrost bakterii (np. nowych antybiotyków).

Sklonowane dzikie koty mają *zwykłe* potomstwo

kotekPo raz pierwszy sklonowane dzikie zwierzęta rozmnożyły się. Łącznie urodziło się osiem kociaków dzikich afrykańskich kotów nubijskich (Felis libyca), wszystkie są zdrowe, rozwijają się prawidłowo. Zdaniem naukowców ich sukces pomoże uchronić przed wymarciem wiele zagrożonych gatunków zwierząt.

Komórki nerwowe z komórek macierzystych

komórki macierzyste, nerwoweNaukowcom z Uniwersytetów z Edynburgu i Mediolanu dzięki własnej, nowej metodzie udało się otrzymać zdrowe, w czystej postaci komórki nerwowe z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych. Odkrycie jest wielkim krokiem w kierunku opracowanie skutecznych metod leczenia chorób związanych z uszkodzeniami komórek nerwowych, np. Parkinsona czy Alzheimera.

Zsekwencjonowano genom ryżu

ryżPrace nad sekwencjonowaniem genomu tej rośliny właśnie się zakończyły. Eksperci zidentyfikowali 389 milionów par zasad - niemal wszystkie tworzące genom ryżu. Wyniki tych badań mają przyspieszyć prace nad stworzeniem nowych, bardziej odpornych i wydajnych odmian rośliny, stanowiącej podstawę wyżywienia połowy populacji świata.

Kukurydza MON 863 w UE

Komisja Europejska zezwoliła na import kukurydzy modyfikowanej genetycznie MON 863, wyprodukowanej przez koncern biotechnologiczny Monsanto. Dzięki modyfikacji genetycznie kukurydza ta jest odporna na larwy owadów żywiących się korzeniami, jednego z głównych szkodników kukurydzy w Ameryce Północnej.

Nanotechnologia w leczeniu raka

Naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT) wynaleźli antynowotworową „bombę”, która w swym działaniu przypomina mitycznego konia Trojańskiego. Działanie jej oparte jest na głębokiej penetracji tkanki rakowej, gdzie „bomba” eksploduje i niszczy tylko zmienione nowotworowo komórki, pozostawiając zdrowe.

Snuppy - pierwszy sklonowany pies

sklonowany piesPołudniowokoreańscy naukowcy pierwsi na świecie sklonowali "najlepszego przyjaciela człowieka". Tak jak klonowanie owcy Dolly zostało ono przeprowadzone metodą transferu jąder, pobranych w tym przypadku z komórek skóry z ucha trzyletniego charta afgańskiego.

Koncern Monsanto chce opatentować... świnie

Naukowcy Greenpeace ujawnili zgłoszenie patentowe Monsanto, które, jeśli zostanie przyjęte, zapewni firmie ogólnoświatową kontrolę nad chowem świń.

Eksperyment GMO - Czy stać nas na niszczenie rolnictwa?

Budżety ponadnarodowych korporacji takich jak Monsanto, Syngenta, Pioneer, Dupont i Bayer, popychających do przodu maszynę propagandy GMO są tak duże, że to co się w rzeczywistości dzieje w gospodarstwach rolnych może z łatwością być całkiem przesłonięte.

Tropikalne żaby w walce z chorobami ziemniaków

Geny południowoamerykańskich żab odpowiedzialne za produkcję w ich skórze antybiotyku - dermaspetyny, po wprowadzeniu ich do ziemniaka uodparniają go na szereg chorób bakteryjnych i grzybowych.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172