ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Polscy uczeni z IBB PAN zsekwencjonowali bakteriofaga P1

P1 jest bakteriofagiem E.coli i chorobotwórczych bakterii jelitowych, które niszczy w naszym układzie pokarmowym. Zespół kierowany przez dr Małgorzatę Łobocką z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN określił iż genom faga P1 składa się z ponad 93 tys. par zasad i zawiera co najmniej 117 genów. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze "Journal Of Bacteriology".

Przechowywanie szczepionek możliwe bez zamrażania

Naukowcy opracowali nową technologię, która pozwoli na łatwiejsze przechowywanie szczepionek, dzięki czemu możliwa stanie się pomoc milionom ludzi z biednych rejonów świata.

Myszy bez *śmieciowego DNA* zachowują się normalnie

Doświadczenie polegające na wycięciu fragmentów "śmieciowego DNA" przeprowadzili naukowcy z Lawrence Berkeley Laboratory w Kalifornii, a wyniki opublikowali w najnowszym numerze "Nature".

Branża farmaceutyczna i medyczna już dostępna!

Branża farmaceutycznaPrezentacje firm farmaceutycznych i medycznych, informacje o ponad 1300 miejsc pracy dla studentów i absolwentów uczelni wyższych – to tylko niewielka część zawartości przewodnika "Branża farmaceutyczna i medyczna".

Bionanotechnologia - opracowano czulszy test wykrywający bakterie

BionanotechnologiaNaukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii zajmujący się bionanotechnologią stworzyli test pozwalający na niezwykle czułe wykrycie bakterii w badanej próbce. Twierdzą, że opracowana przez nich technika pozwala na znalezienie pojedynczej bakterii. Dodatkowo, procedura sprawdzająca ma być dużo szybsza niż obecnie stosowane metody.

W ludzkim genomie jest mniej genów niż sądzono

Najnowsze badania wskazują, że człowiek posiada "tylko" 20-25 tysięcy genów. Jest to o 10 tysięcy mniej niż ogłoszono w 2001 roku, po wielkim wyścigu pomiędzy Międzynarodowy Konsorcjum Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego a prywatną firmą Celera.

Ogromny genom pozwala Mimi-wirusowi na syntezę swoich własnych białek

mimi wirusMimi to największy wirus na świecie. I mimo, że teoretycznie powinien zaliczać się do wirusów, to jednak wielu naukowców sądzi, że można go nazwać żywym organizmem. Znajomość sekwencji DNA tego wirusa może pomóc w wyjaśnieniu tego jak w wyniku ewolucji doszło do powstania pierwszej komórki posiadającej jądro. Już od ponad 40 lat naukowcy sprzeczają się o to czy wirusy są żywymi organizmami czy też tylko wielkimi cząstkami nukleoproteidowymi.

Mutacja w jednym genie uchroni przed zakażeniem HIV?

Zespół amerykańskich i szwajcarskich naukowców opracował eksperymentalny lek, który ma chronić małpy przed ich odpowiednikiem wirusa HIV. Okazało się, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa drogą płciową należało odłączyć od powierzchni komórki białko o nazwie CCR5, co zapobiegało infekowaniu przez wirusa innych komórek.

Białka zmodyfikowane przez ubikwitynę widać *na żywo*

ubikwitynaNaukowcom udało się zobaczyć w żywych komórkach umieszczonych pod mikroskopem, białka które zostały "oznaczone" przez ubikwitynę. Poprzednio obserwacja ich, oraz co za tym idzie powiązanych z ubikwitynacją procesów, była możliwa wyłącznie "in vitro".

Kryzys nie straszny - pracuj.pl

Farmaceutyka to jeden z bardziej stabilnych sektorów gospodarki. Nawet przejściowe kłopoty nie spowodują, że znacząco spadnie zapotrzebowanie na leki. Ale nie oznacza to, że branży tej obce są zwolnienia czy restrukturyzacje.

Czy geny wpływają na orientację seksualną?

Ostatnie badania wskazują, że homoseksualizm może być częściowo determinowany genetycznie. Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie przebadali 200 mężczyzn o różnej orientacji seksualnej. Poprosili ich o wypełnienie ankiety dotyczącej drzew genealogicznych ich rodzin. Okazało się, że kobiety z rodów matek homoseksualnych mężczyzn miały zazwyczaj większą liczbę potomków.

*Śmieciowe* DNA nie do końca nadaje sie tylko do kosza

śmieciowe DNA, junk DNATeoria o "zbędności" w komórce odcinków DNA nie kodujących białek (tzw. intronów) jest z coraz częściej obalana. Ostatnio zaobserwowano, iż biorą one udział w kontroli rozwoju zarodka mysiego. Przypuszcza się też, że mają znaczenie w regulacji aktywności genów, jak również w ewolucji gatunków.

Gen odpowiedzialny za powstawanie raka można wyłączyć

Naukowcy potrafią "wyłączyć" gen powodujący raka wątroby u myszy, co daje w dalszej perspektywie nadzieję na nowe rozwiązania w walce z rakiem u ludzi. Do "wyłączenia" genu Myc, bo o nim mowa, zespół z Uniwersytetu w Stanfrd użył znanego powszechnie antybiotyku - doksycykliny.

Komórki macierzyste zapobiegają rozwojowi wrodzonej wady serca u myszy

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili eksperyment, w którym wstrzyknęli komórki macierzyste do mysiego zarodka, genetycznie zmodyfikowanego w celu wytworzenia ciężkich wad serca, które powinny spowodować śmierć jeszcze przed narodzeniem zwierzęcia. W drugim, podobnym eksperymencie, komórki zostały wstrzyknięte do ciała matki, przed zapłodnieniem. Ku ich zaskoczeniu w obu przypadkach urodziły się zdrowe myszy, z tą różnicą, że wstrzyknięte do ciała matki komórki tylko częściowo uchroniły mające się narodzić myszy przed wytworzeniem wrodzonej wady serca. Wyniki swojej pracy opublikowali w najnowszym numerze Science.

Szczepionka przeciwko AIDS i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B w pomidorach

pomidorNaukowcy z syberyjskiego Instytutu naukowo-badawczego stworzyli szczepionkę przeciwko AIDS i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B używając do tego celu pomidorów. Jak poinformowała w poniedziałek (04.10) Rosyjska Agencja Informacyjna "Novosti" badania jadalnych szczepionek na zwierzętach zakończyły się z pozytywnie.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172