Coraz bliżej sklonowania naczelnych

klonowanie naczelnychAmerykańskim biologom udało się uzyskać klonowane małpie embriony i przenieść je do organizmów matek zastępczych. Wprawdzie żadna z uzyskanych ciąż nie przetrwała dłużej niż miesiąc, ale jest to jeden z najlepszych rezultatów jeśli chodzi o klonowanie przedstawiciela naczelnych. Autorem tego przedsięwzięcia jest Gerald Schatten z Uniwersytetu w Pitsburgu. Schatten i jego współpracownicy skopiowali technikę użytą wcześniej do klonowania ludzkich embrionów wykonanego w celu wyodrębnienia embrionalnych komórek zarodkowych.
» czytaj dalej

Polscy uczeni z IBB PAN zsekwencjonowali bakteriofaga P1

P1 jest bakteriofagiem E.coli i chorobotwórczych bakterii jelitowych, które niszczy w naszym układzie pokarmowym. Zespół kierowany przez dr Małgorzatę Łobocką z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN określił iż genom faga P1 składa się z ponad 93 tys. par zasad i zawiera co najmniej 117 genów. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze "Journal Of Bacteriology".
» czytaj dalej

Przechowywanie szczepionek możliwe bez zamrażania

Naukowcy opracowali nową technologię, która pozwoli na łatwiejsze przechowywanie szczepionek, dzięki czemu możliwa stanie się pomoc milionom ludzi z biednych rejonów świata.
» czytaj dalej

Myszy bez *śmieciowego DNA* zachowują się normalnie

Doświadczenie polegające na wycięciu fragmentów "śmieciowego DNA" przeprowadzili naukowcy z Lawrence Berkeley Laboratory w Kalifornii, a wyniki opublikowali w najnowszym numerze "Nature".
» czytaj dalej

Branża farmaceutyczna i medyczna już dostępna!

Branża farmaceutycznaPrezentacje firm farmaceutycznych i medycznych, informacje o ponad 1300 miejsc pracy dla studentów i absolwentów uczelni wyższych – to tylko niewielka część zawartości przewodnika "Branża farmaceutyczna i medyczna".
» czytaj dalej

Bionanotechnologia - opracowano czulszy test wykrywający bakterie

BionanotechnologiaNaukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii zajmujący się bionanotechnologią stworzyli test pozwalający na niezwykle czułe wykrycie bakterii w badanej próbce. Twierdzą, że opracowana przez nich technika pozwala na znalezienie pojedynczej bakterii. Dodatkowo, procedura sprawdzająca ma być dużo szybsza niż obecnie stosowane metody.
» czytaj dalej

W ludzkim genomie jest mniej genów niż sądzono

Najnowsze badania wskazują, że człowiek posiada "tylko" 20-25 tysięcy genów. Jest to o 10 tysięcy mniej niż ogłoszono w 2001 roku, po wielkim wyścigu pomiędzy Międzynarodowy Konsorcjum Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego a prywatną firmą Celera.
» czytaj dalej

Ogromny genom pozwala Mimi-wirusowi na syntezę swoich własnych białek

mimi wirusMimi to największy wirus na świecie. I mimo, że teoretycznie powinien zaliczać się do wirusów, to jednak wielu naukowców sądzi, że można go nazwać żywym organizmem. Znajomość sekwencji DNA tego wirusa może pomóc w wyjaśnieniu tego jak w wyniku ewolucji doszło do powstania pierwszej komórki posiadającej jądro. Już od ponad 40 lat naukowcy sprzeczają się o to czy wirusy są żywymi organizmami czy też tylko wielkimi cząstkami nukleoproteidowymi.
» czytaj dalej

Mutacja w jednym genie uchroni przed zakażeniem HIV?

Zespół amerykańskich i szwajcarskich naukowców opracował eksperymentalny lek, który ma chronić małpy przed ich odpowiednikiem wirusa HIV. Okazało się, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa drogą płciową należało odłączyć od powierzchni komórki białko o nazwie CCR5, co zapobiegało infekowaniu przez wirusa innych komórek.
» czytaj dalej

Białka zmodyfikowane przez ubikwitynę widać *na żywo*

ubikwitynaNaukowcom udało się zobaczyć w żywych komórkach umieszczonych pod mikroskopem, białka które zostały "oznaczone" przez ubikwitynę. Poprzednio obserwacja ich, oraz co za tym idzie powiązanych z ubikwitynacją procesów, była możliwa wyłącznie "in vitro".
» czytaj dalej

Kryzys nie straszny - pracuj.pl

Farmaceutyka to jeden z bardziej stabilnych sektorów gospodarki. Nawet przejściowe kłopoty nie spowodują, że znacząco spadnie zapotrzebowanie na leki. Ale nie oznacza to, że branży tej obce są zwolnienia czy restrukturyzacje.
» czytaj dalej

Czy geny wpływają na orientację seksualną?

Ostatnie badania wskazują, że homoseksualizm może być częściowo determinowany genetycznie. Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie przebadali 200 mężczyzn o różnej orientacji seksualnej. Poprosili ich o wypełnienie ankiety dotyczącej drzew genealogicznych ich rodzin. Okazało się, że kobiety z rodów matek homoseksualnych mężczyzn miały zazwyczaj większą liczbę potomków.
» czytaj dalej

*Śmieciowe* DNA nie do końca nadaje sie tylko do kosza

śmieciowe DNA, junk DNATeoria o "zbędności" w komórce odcinków DNA nie kodujących białek (tzw. intronów) jest z coraz częściej obalana. Ostatnio zaobserwowano, iż biorą one udział w kontroli rozwoju zarodka mysiego. Przypuszcza się też, że mają znaczenie w regulacji aktywności genów, jak również w ewolucji gatunków.
» czytaj dalej

Gen odpowiedzialny za powstawanie raka można wyłączyć

Naukowcy potrafią "wyłączyć" gen powodujący raka wątroby u myszy, co daje w dalszej perspektywie nadzieję na nowe rozwiązania w walce z rakiem u ludzi. Do "wyłączenia" genu Myc, bo o nim mowa, zespół z Uniwersytetu w Stanfrd użył znanego powszechnie antybiotyku - doksycykliny.
» czytaj dalej

Komórki macierzyste zapobiegają rozwojowi wrodzonej wady serca u myszy

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili eksperyment, w którym wstrzyknęli komórki macierzyste do mysiego zarodka, genetycznie zmodyfikowanego w celu wytworzenia ciężkich wad serca, które powinny spowodować śmierć jeszcze przed narodzeniem zwierzęcia. W drugim, podobnym eksperymencie, komórki zostały wstrzyknięte do ciała matki, przed zapłodnieniem. Ku ich zaskoczeniu w obu przypadkach urodziły się zdrowe myszy, z tą różnicą, że wstrzyknięte do ciała matki komórki tylko częściowo uchroniły mające się narodzić myszy przed wytworzeniem wrodzonej wady serca. Wyniki swojej pracy opublikowali w najnowszym numerze Science.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172