ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

*Pożeracz* telomerazy

Naukowcy z uniwersytetów na Florydzie i w Seulu odkryli białko, które ma możliwość zatrzymania replikacji komórek nowotworowych. Swoje doświadczenia przeprowadzili in vitro. Nowoodkryta cząsteczka, produkt genu o dumnej nazwie MKRN1, promuje destrukcję enzymu telomerazy, która ulega ekspresji w komórkach rakowych, pozwala na ich niezahamowane podziały. Mówiąc obrazowo - MKRN1 rzuca telomerazę na pożarcie proteasomowi!

Greenpeace: Europa blokuje nielegalną kukurydzę z USA

Kolejny już zakaz dotyczący GMO wprowadzono w UE po ujawnieniu przez media, że przez ponad 4 lata importowano z USA na rynki unijne nielegalną, modyfikowaną genetycznie kukurydzę. Polska, wraz z 21 innymi krajami członkowskimi, zaaprobowała propozycję Komisji Europejskiej, wprowadzającą blokadę wszelkiego importu paszy kukurydzianej z USA - która nie posiada odpowiednich certyfikatów potwierdzających, że nie jest skażoną, zabronioną w Europie modyfikowaną genetycznie kukurydzą Bt10.

Sklonowano konia wyścigowego

sklonowany końPo raz drugi w historii naukowcom udało się sklonować konia - tym razem uzyskano kopię czempiona wyścigowego. Dokonali tego naukowcy z francuskiego laboratorium Cryozootech i włoskiego Laboratorium Technologii Reprodukcyjnych. Dawcą materiału genetycznego był wielokrotny triumfator wyścigów długodystansowych o imieniu Pieraz. Dlatego narodzony 25 lutego źrebak nazywa się Pieraz-Cryzootech-Stallion (to ostatnie słowo oznacza ogiera).

Festiwal biotechnologii użytkowej - KNSB *OPERON*

operonKoło Naukowe Studentów Biotechnologii "OPERON" z Akademii Rolniczej w Poznaniu organizuje Festiwal biotechnologii użytkowej pt "Biotechnologia bliżej ciebie niż myślisz". Impreza odbędzie się w Kolegium Rungego Akademii Rolniczej w Poznaniu w sobotę, 23.04.2005r. Impreza skierowana jest dla wszystkich zainteresowanych, a szczególnie do młodzieży szkół średnich. Wstęp jest bezpłatny.

Mięso i mleko ze sklonowanej krowy jest bezpieczne

Amerykańscy i japońscy naukowcy twierdzą, że spożywanie mleka i mięsa pochodzących ze sklonowanych krów jest bezpieczne dla człowieka. Wnioski takie wysnuto po przebadania mięsa z dwóch byków i mleka od czterech krów, sklonowanych w ostatnim czasie.

Targi Biotechnologii i Biobiznesu - 19-20 maj 2005, Łódź

W dniach 19-20 maja 2005r. w Łodzi odbędą się po raz pierwszy w Polsce Targi Biotechnologii i Biobiznesu. Celem Targów jest zaprezentowanie potencjału polskiej biotechnologii, ofert zwiększających innowacyjność w polskich firmach działających w obszarze biobiznesu. Organizowane są przez firmę Bio-Tech Consulting z Łodzi.

Modyfikacje genetyczne szkodliwe dla środkowiska

Wyniki czwartego i ostatniego testu w ramach programu FSE dotyczącego upraw żywności transgenicznej w Wielkiej Brytanii wskazują, że modyfikowany genetycznie rzepak jest bardziej szkodliwy dla środowiska niż jego tradycyjna odmiana.

Wygraj miesiąc w Londynie - pracuj.pl

Weź udział w konkursie KARIERA PRZYJACIELA! Wygraj miesięczny wyjazd językowy do Londynu dla Ciebie i Twojego znajomego oraz weź udział w szkoleniu na temat planowania kariery!

*Złoty ryż* jeszcze bardziej złoty

złoty ryżNaukowcy pracujący dla firmy biotechnologicznej Syngenta otrzymali genetycznie zmodyfikowaną odmianę tzw. złotego ryżu, która produkuje około 20 razy więcej β-karotenu, niż poprzednia odmiana. Mają nadzieję, iż jego uprawa w tzw. krajach Trzeciego Świata, pomoże zmniejszyć niedobór witaminy A u tamtejszych ludzi. β-karoten jest związkiem będącym prekursorem witaminy A. Organizm nie potrafi samodzielnie go wyprodukować, dlatego musi być dostarczany w pożywieniu, w przeciwnym wypadku człowiek jest narażony na objawy niedoboru witaminy A. Jednym z nich jest ślepota dzieci.

2-letni zakaz uprawy kukurydzy MG w Polsce?

Rada Ministrów przyjęła reasumpcję decyzji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu stosowania do siewu materiału genetycznie zmodyfikowanych odmian kukurydzy linii MON 810 oraz obrotu tym materiałem.

PFB: Polski rolnik chce GMO

Większość polskich rolników opowiada się za możliwością uprawy w naszym kraju roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Federacji Biotechnologii (PFB). Jak podkreślano na poniedziałkowej konferencji prasowej PFB w Warszawie, żywność z takich roślin jest bezpieczna dla zdrowia człowieka.

Kontrola produktów w zakresie zawartości GMO

W dniach 8-30 listopada 2004 JHARS przeprowadziło kontrolę artykułów spożywczych pod kątem zawartości organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Kontrola wykazała, że izolaty i koncentraty białka sojowego oraz w mniejszym stopniu mąka sojowa i kukurydziana, były najczęściej wprowadzanymi na polski rynek artykułami rolno – spożywczymi potencjalnie zawierającymi produkt GMO.

Sekwencja DNA ludzkiego chromosomu X

Ukazała się praca podsumowująca badania nad poznaniem sekwencji chromosomu X. Autorzy opublikowanego w magazynie Nature artykułu donoszą w nim o poznaniu 99.3% sekwencji chromosomu X.

Tropienie zakamuflowanych wirusów

wirusyWiele wirusów ma zdolność od integracji swojego materiału genetycznego z genomem komórki gospodarza. Mówi się wtedy, że wirus jest w stanie latencji. Taki zakamuflowany bandyta w naszym organizmie jest trudnym celem dla terapeutyków. Znane leki są w stanie niszczyć jedynie aktywne wirusy, nie wpływając na latentne formy. W niedawno opublikowanej pracy jej autorzy twierdzą, że nauczyli się wykorzystywać izolowany z roślin związek, by hamować ekspresję genów "ukrytego" wirusa, prowadząc w końcu do apoptotycznej śmierci komórki.

Greenpeace wzywa do wstrzymania upraw GMO w Europie

protest greenpeaceMinistrowie Środowiska krajów UE dyskutują nad żądaniem Austrii, by zakazać uprawy modyfikowanej genetycznie kukurydzy stworzonej przez firmę Monsanto, a oznaczanej symbolem MON810. Austria jest przeciwko dopuszczeniu do uprawy tej kukurydzy, ponieważ nie istnieje system monitoringu jej oddziaływania na środowisko, a także nie ma systemu prawnego, który dawałby wystarczającą ochronę rolnikom opowiadającym się za uprawami wolnymi od GMO.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172