Bakterie spoza świata

Odkryto ekosystem istniejący przez kilka milionów lat w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego. Zamieszkują go bakterie uwięzione we wnętrzu lodowca.
» czytaj dalej

Finał konkursu Hasco-Lek na BioForum 2009

Bio Forum 2009Obiecujących młodych magistrów i doktorów nagrodzi Fundacja Hasco-Lek podczas BioForum 2009. To już trzecia edycja konkursu na najlepsze prace dyplomowe obejmujące nowe odkrycia i innowacje w dyscyplinach związanych z farmacją przemysłową.
» czytaj dalej

Jak tworzyć wartość w sektorze LifeScience? BioForum 2009

Bio Forum 2009Warsztaty umożliwią wgląd w korzyści, jakie naukowcy mogą czerpać ze swoich badań, a także dostarczą pomysłów odnośnie sposobów komercjalizacji w konkretnych przypadkach – mówi Frank Graage, szef Steinbeis Team Nordost.
» czytaj dalej

Biopreparaty z jaj

Projekt naukowy poświęcony poszukiwaniu i badaniu bioaktywnych substancji zawartych w jajach zainaugurowali naukowcy z Wrocławia. Związki te, traktowane jako suplementy diety mogłyby być pomocne w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, w tym chorobom otępiennym mózgu, chorobom serca i krążenia oraz chorobom nowotworowym. Projekt pt. "Innowacyjne technologie produkcji biopreparatów na bazie nowej generacji jaj" realizuje konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą dwie wrocławskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Medyczna.
» czytaj dalej

Program konferencji BIO - Biznes Finanse Innowacje 2009

Pełny program wydarzenia dostępny jest już na stronie internetowej www.bioinnowacje.pl. Uczestnicy tegorocznej edycji będą mieli szansę wzięcia udziału w unikatowych warsztatach oraz wykładach znamienitych gości z Polski i zagranicy.
» czytaj dalej

Różnice DNA między blisko spokrewnionymi gatunkami - drożdże

DNAGenetyczne różnice pomiędzy osobnikami mogą być dużo większe niż między gatunkami. Do takiego wniosku udało się dojść porównując DNA drożdży zsekwencjonowanych po raz pierwszy w 1996 roku, a ludzi (pierwszy pełen skład DNA odczytano w 2001 roku) i szympansów.
» czytaj dalej

Mikromacierze w badaniach klinicznych i molekularnej diagnostyce medycznej

Mikromacierze w badaniach klinicznychKonferencja pt. Mikromacierze w badaniach klinicznych i molekularnej diagnostyce medycznej, której celem jest przedstawienie możliwości oraz zastosowania metod mikromacierzowych, które w ostatnich latach rewolucjonizują diagnostykę cytogenetyczną odbędzie się 11 maja 2009 w Warszawie.
» czytaj dalej

Koegzystencja GMO jest możliwa

GMO RaportKomisja Europejska opublikowała najnowszy raport dotyczący zasad koegzystencji upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych, konwencjonalnych oraz organicznych (ekologicznych). Czytamy w nim, iż uprawy genetyczni zmodyfikowane nie zaszkodziły w żaden dający się udowodnić sposób produkcji upraw genetycznie niezmodyfikowanych (czyli konwencjonalnych oraz organicznych).
» czytaj dalej

Polscy studenci w prestiżowym konkursie biologii syntetycznej

Już po raz drugi w historii studenci Uniwersytetu Warszawskiego stają do rywalizacji w prestiżowym międzynarodowym konkursie biologii syntetycznej iGEM. Realizując wakacyjny projekt badawczy zmierzą się z ponad 100 drużynami z całego świata. Ubiegłoroczny start zakończyli w gronie brązowych medalistów.
» czytaj dalej

Rekordowa liczba projektów B+R na BioForum 2009

Bio Forum 2009Ponad 80 nowych projektów badawczo-wdrożeniowych głównie w sektorze biotechnologii i farmacji zostanie zaprezentowanych w tym roku na BioForum 2009. Liczba ta jest niebywałym sukcesem w skali Europy Środkowej. Obok polskich, przedstawione zostaną projekty z Węgier, Litwy, i Czech. Lista nie jest jeszcze zamknięta i codziennie dołączają kolejni wystawcy.
» czytaj dalej

Pies klonowany na zamówienie

Obecny stan wiedzy pozwala na stworzenie psa dokładnie według opisu właściciela. Może być to na przykład owczarek kaukaski o wymiarach pekińczyka. Tak przynajmniej twierdzili naukowcy na spotkaniu American Association for Advanced Sccience w lutym tego roku. Nikt jednak takich prac się nie podjął ze względów etycznych. Za to pierwsze sklonowane psy trafiły już do właścicieli.
» czytaj dalej

Zakaz uprawy kukurydzy GMO w Niemczech

Minister rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec, Ilse Aigner, ogłosiła decyzję o wprowadzeniu zakazu wysiewu genetycznie modyfikowanej kukurydzy MON 810 na terenie tego kraju. Niemcy są szóstym państwem Unii Europejskiej, które wprowadziło taki zakaz.
» czytaj dalej

Litewskie bioinnowacje na BioForum 2009

Bio Forum 2009Przedstawiciele czterech głównych jednostek naukowo-technologicznych litewskiego sektora biotechnologii przybędzie na BioForum 2009. Wśród nich są Mindaugas Valius z Instytutu Biochemii, Aurelija Zvirbliene i Alma Gedvilaite z Instytutu Biotechnologii w Wilnie. Swoją obecność potwierdzili także Gintautas Šironas z Lithuanian Biotechnology Association oraz Mantas Vilys z Lithuanian Innovation Centre (LIC).
» czytaj dalej

Konkurs Najlepszy Projekt - Bioinnowacje 2009, Zarejestruj swój pomysł już teraz!

BIO Biznes Finanse Innowacje 2008W związku z konferencją BIO Biznes Finanse Innowacje 2009 trwa rejestracja zgłoszeń do konkursu Najlepszy Projekt - Bioinnowacje 2009. Napisanie 3000 znaków opisujących pomysł na innowacyjny biznes daje szansę wygrania 3000 zł i otwiera drogę do jego realizacji.
» czytaj dalej

Relacja z drugich Warsztatów DNA - Encyklopedia Życia

DNA – Encyklopedia ŻyciaDrugie Warsztaty DNA Encyklopedia Życia poświęcone biotechnologii już za nami. Impreza ta, podobnie jak dwa lata temu, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Łączną liczbę uczestników warsztatowych wykładów, pokazów i debat w całej Polsce szacuje się na cztery tysiące osób.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172