Seminarium: Ethics and IP in Life Sciences

Etyka, prawo, biotechnologia: Czy wszystko można opatentować? Między innymi tym zagadnieniem zajmą się uczestnicy organizowanego przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) seminarium naukowego "Ethics and IP in Life Sciences", które odbędzie się 9 marca 2007 w Krakowie (Hotel pod Wawelem, Pl. Na Groblach 22).
» czytaj dalej

Targi EuroLab 2007 - biotechnologia pod kontrolą

Targi EuroLab 2007Odpowiednio wyposażone laboratorium biotechnologiczne to warunek niezwykle istotny, który ma wpływ na właściwy przebieg procesów mikrobiologicznych i chemicznych. Szeroka oferta aparatury i urządzeń wykorzystywanych m.in. w laboratoriach biotechnologicznych zostanie zaprezentowana podczas IX Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab organizowanych przez Międzynarodowe Targi Polska. Impreza odbędzie się w dniach 7-9 marca 2007 w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.
» czytaj dalej

Nowe fakty dotyczące infekcji wirusem HIV-1

Narządy płciowe są najczęstszą drogą wnikania wirusa HIV do organizmu, tam też rozpoczyna się jego rozprzestrzenianie. A także kobiety bardziej niż mężczyźni, są podatne na wnikanie wirusa. Przyczyna tego stanu rzeczy leży na poziomie komórkowym gdzie toczą się patogenne procesy.
» czytaj dalej

Złap pracę w sieci!

pracuj.plPrezentacje ponad 60 firm oferujących pracę, wypowiedzi pracowników, dyskusje na forum oraz możliwość zadawania pytań pracodawcom na jednym z 41 chatów. Dzięki VI Wirtualnym Targom Pracy, które ruszają 5 marca na stronie www.targi24.pl, będzie to możliwe bez wychodzenia z domu czy biura.
» czytaj dalej

Autyzm będzie uleczalny?

Znaleziono gen warunkujący autyzm. Mutacje w, jak dotąd nieznanym, genie na chromosomie 11, a także defekty genu kodującego neurexin 1 są głównymi, genetycznymi przyczynami tej choroby. Odkrycie może okazać się milowym krokiem w badaniach oraz ogromną nadzieją dla osób cierpiących na autyzm. Wyniki opublikowano w Nature Genetics.
» czytaj dalej

Nanorurki przenoszące siRNA w walce z HIV

NanorurkiNowatorską metodę dostarczania cząsteczek siRNA do limfocytów T zaproponowała grupa chemików z Uniwersytetu Stanford. Metoda, która wykorzystuje miniaturowe węglowe rurki ma być kolejnym etapem w walce z wirusem HIV. Pomimo wielu aspektów, które muszą być jeszcze udoskonalone, naukowcy przedstawiają wyniki swoich badań na łamach magazynu Angewandte Chemie.
» czytaj dalej

Przełom w hodowli ludzkich neuronów

Dojrzałe neuronyUdało się wyhodować dojrzałe neurony z komórek prekursorowych wyizolowanych ze skóry dorosłego człowieka. To odkrycie może stanowić znaczący przełom w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi. Wyniki badań opublikowano w lutowym numerze Journal of Cellular Physiology.
» czytaj dalej

Sensor oparty na DNA wykrywa jony uranu

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois stworzyli jednorazowego użytku, prosty sensor wykrywający niebezpieczne jony uranu, z dokładnością jaka konkuruje z innymi o wiele bardziej wyszukanymi instrumentami laboratoryjnymi. Zapewnia on szybki, miejscowy test szacujący zanieczyszczenie danego środowiska uranem. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w The Proceedings of the National Academy of Science.
» czytaj dalej

Poszukiwanie leku na malarię - wirtualna rzeczywistość

MalariaOgromna liczba zachorowań na malarię stała się przyczyną poszukiwania nowych metod walki z tą chorobą. Dzięki programowi finansowanemu przez Komisję Europejską, wykorzystano metody informatyczne, które przyczyniły się do odnalezienia 3 rodzin molekuł, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane przeciwko malarii.
» czytaj dalej

Pszenica GMO, czy z odtworzonymi genami?

Pszenica GMONaukowcom przeszukującym stare odmiany roślin, czasami udaje się natrafić na bardzo ciekawe geny. Nadawane przez nie cechy mogą być bardzo przydatne u obecnie uprawianych roślin. Najczęściej ów geny występowały u nich, ale zostały utracone lub unieczynnione w wyniku prowadzonych prac hodowlanych. Przykłady takich genów podają badania nad pszenicą.
» czytaj dalej

Uniwersytet dla przemysłu - CITTRU

W Auditorium Maximum UJ (Kraków, ul. Krupnicza 35) 26 marca 2007 odbędzie się kolejna edycja dorocznej konferencji "Uniwersytet dla przemysłu". Wydarzenie to organizowane jest przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) w imieniu Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecna, piąta już konferencja organizowana jest pod hasłem "Finansowanie współpracy".
» czytaj dalej

Wirtualny model metabolizmu człowieka

Opracowano wirtualny model metabolizmu, dzięki któremu być może wkrótce stanie się możliwe leczenie zaburzeń związanych z funkcjonowaniem szlaków metabolicznych, począwszy od cukrzycy, aż po wysoki poziom cholesterolu we krwi.
» czytaj dalej

Projekt Ustawy o GMO przyjęty przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy - Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, przedłożony przez ministra środowiska. Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (GMO) jest uporządkowanie kompetencji nadzorczych i kontrolnych pomiędzy siedmioma inspekcjami, aby uszczelnić i zagwarantować skuteczny system nadzoru. Projekt ustawy określa system prawnej działalności dotyczącej GMO.
» czytaj dalej

Odtworzono gen sprzed 530 mln lat

Naukowcom z Utha University udało się odtworzyć gen sprzed 530 mln lat i nadal działa on prawidłowo. Gen odtworzono u myszy laboratoryjnych. W toku ewolucji obecnie funkcjonuje on w dwóch niezależnych jednostkach Hoxa1 i Hoxb1. Naukowcy połączyli fragmenty obu genów odtwarzając jego prehistoryczną formę Hox1, odpowiedzialną za pewne, embrionalne aspekty rozwoju układu nerwowego.
» czytaj dalej

Enzym budzi uśpione geny

Już od wielu lat naukowcy badali mechanizm, który przyczynia się do rozwoju złośliwych nowotworów - przyłączanie się grup metylowych, tzw. metylacja części DNA powodująca wyłączanie określonych genów. To wyciszanie genów wpływa również na działanie genów supresorowych nowotworów, które w swoim niezmetylowanym stanie hamują niekontrolowany wzrost komórek. W przeciwieństwie do prawdziwych mutacji, gdzie część DNA jest zmieniana lub gubiona, te epigeniczne zmiany są odwracalne. Dlatego też mechanizm ten jest postrzegany jako obiecujący w walce z rakiem.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172