ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Targi EuroLab 2007 - biotechnologia pod kontrolą

Targi EuroLab 2007Odpowiednio wyposażone laboratorium biotechnologiczne to warunek niezwykle istotny, który ma wpływ na właściwy przebieg procesów mikrobiologicznych i chemicznych. Szeroka oferta aparatury i urządzeń wykorzystywanych m.in. w laboratoriach biotechnologicznych zostanie zaprezentowana podczas IX Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab organizowanych przez Międzynarodowe Targi Polska. Impreza odbędzie się w dniach 7-9 marca 2007 w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Nowe fakty dotyczące infekcji wirusem HIV-1

Narządy płciowe są najczęstszą drogą wnikania wirusa HIV do organizmu, tam też rozpoczyna się jego rozprzestrzenianie. A także kobiety bardziej niż mężczyźni, są podatne na wnikanie wirusa. Przyczyna tego stanu rzeczy leży na poziomie komórkowym gdzie toczą się patogenne procesy.

Złap pracę w sieci!

pracuj.plPrezentacje ponad 60 firm oferujących pracę, wypowiedzi pracowników, dyskusje na forum oraz możliwość zadawania pytań pracodawcom na jednym z 41 chatów. Dzięki VI Wirtualnym Targom Pracy, które ruszają 5 marca na stronie www.targi24.pl, będzie to możliwe bez wychodzenia z domu czy biura.

Autyzm będzie uleczalny?

Znaleziono gen warunkujący autyzm. Mutacje w, jak dotąd nieznanym, genie na chromosomie 11, a także defekty genu kodującego neurexin 1 są głównymi, genetycznymi przyczynami tej choroby. Odkrycie może okazać się milowym krokiem w badaniach oraz ogromną nadzieją dla osób cierpiących na autyzm. Wyniki opublikowano w Nature Genetics.

Nanorurki przenoszące siRNA w walce z HIV

NanorurkiNowatorską metodę dostarczania cząsteczek siRNA do limfocytów T zaproponowała grupa chemików z Uniwersytetu Stanford. Metoda, która wykorzystuje miniaturowe węglowe rurki ma być kolejnym etapem w walce z wirusem HIV. Pomimo wielu aspektów, które muszą być jeszcze udoskonalone, naukowcy przedstawiają wyniki swoich badań na łamach magazynu Angewandte Chemie.

Przełom w hodowli ludzkich neuronów

Dojrzałe neuronyUdało się wyhodować dojrzałe neurony z komórek prekursorowych wyizolowanych ze skóry dorosłego człowieka. To odkrycie może stanowić znaczący przełom w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi. Wyniki badań opublikowano w lutowym numerze Journal of Cellular Physiology.

Sensor oparty na DNA wykrywa jony uranu

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois stworzyli jednorazowego użytku, prosty sensor wykrywający niebezpieczne jony uranu, z dokładnością jaka konkuruje z innymi o wiele bardziej wyszukanymi instrumentami laboratoryjnymi. Zapewnia on szybki, miejscowy test szacujący zanieczyszczenie danego środowiska uranem. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w The Proceedings of the National Academy of Science.

Poszukiwanie leku na malarię - wirtualna rzeczywistość

MalariaOgromna liczba zachorowań na malarię stała się przyczyną poszukiwania nowych metod walki z tą chorobą. Dzięki programowi finansowanemu przez Komisję Europejską, wykorzystano metody informatyczne, które przyczyniły się do odnalezienia 3 rodzin molekuł, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane przeciwko malarii.

Pszenica GMO, czy z odtworzonymi genami?

Pszenica GMONaukowcom przeszukującym stare odmiany roślin, czasami udaje się natrafić na bardzo ciekawe geny. Nadawane przez nie cechy mogą być bardzo przydatne u obecnie uprawianych roślin. Najczęściej ów geny występowały u nich, ale zostały utracone lub unieczynnione w wyniku prowadzonych prac hodowlanych. Przykłady takich genów podają badania nad pszenicą.

Uniwersytet dla przemysłu - CITTRU

W Auditorium Maximum UJ (Kraków, ul. Krupnicza 35) 26 marca 2007 odbędzie się kolejna edycja dorocznej konferencji "Uniwersytet dla przemysłu". Wydarzenie to organizowane jest przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) w imieniu Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecna, piąta już konferencja organizowana jest pod hasłem "Finansowanie współpracy".

Wirtualny model metabolizmu człowieka

Opracowano wirtualny model metabolizmu, dzięki któremu być może wkrótce stanie się możliwe leczenie zaburzeń związanych z funkcjonowaniem szlaków metabolicznych, począwszy od cukrzycy, aż po wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Projekt Ustawy o GMO przyjęty przez Radę Ministrów

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy - Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, przedłożony przez ministra środowiska. Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (GMO) jest uporządkowanie kompetencji nadzorczych i kontrolnych pomiędzy siedmioma inspekcjami, aby uszczelnić i zagwarantować skuteczny system nadzoru. Projekt ustawy określa system prawnej działalności dotyczącej GMO.

Odtworzono gen sprzed 530 mln lat

Naukowcom z Utha University udało się odtworzyć gen sprzed 530 mln lat i nadal działa on prawidłowo. Gen odtworzono u myszy laboratoryjnych. W toku ewolucji obecnie funkcjonuje on w dwóch niezależnych jednostkach Hoxa1 i Hoxb1. Naukowcy połączyli fragmenty obu genów odtwarzając jego prehistoryczną formę Hox1, odpowiedzialną za pewne, embrionalne aspekty rozwoju układu nerwowego.

Enzym budzi uśpione geny

Już od wielu lat naukowcy badali mechanizm, który przyczynia się do rozwoju złośliwych nowotworów - przyłączanie się grup metylowych, tzw. metylacja części DNA powodująca wyłączanie określonych genów. To wyciszanie genów wpływa również na działanie genów supresorowych nowotworów, które w swoim niezmetylowanym stanie hamują niekontrolowany wzrost komórek. W przeciwieństwie do prawdziwych mutacji, gdzie część DNA jest zmieniana lub gubiona, te epigeniczne zmiany są odwracalne. Dlatego też mechanizm ten jest postrzegany jako obiecujący w walce z rakiem.

XIII Europejski Kongres Biotechnologii

XIII Europejski Kongres BiotechnologiiXIII Europejski Kongres Biotechnologii - 13th European Congress on Biotechnology - organizowany przez Europejską Federację Biotechnologii (EFB) odbędzie się 16-19 września 2007 w Hiszpanii (Barcelona), gdzie siedzibę ma Centralne Biuro EFB.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172