ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Bakteria Asaia bronią przeciwko malarii?

MalariaNaukowcy z Włoch zidentyfikowali potencjalną broń przeciwko malarii – bakterię żyjącą we wnętrzu rozprzestrzeniających chorobę komarów – Asaia. Bakteria ta, po modyfikacji genetycznej, mogłaby atakować pasożyty wywołujące malarię, w momencie ich wnikania do organizmu komara.

Długość życia zmieniana dietą i genami

Długość życia jest jedną z cech zależnych od bardzo wielu genów. Szczególnie dobrze widoczne wydłużanie się długości życia występuje przy zachowaniu odpowiedniej, niskokalorycznej diety. Musi ona dostarczać wszystkich niezbędnych do życia elementów ale jest uboższa w kalorie o 60%. Wpływ ten jest dobrze udokumentowany i wielokrotnie potwierdzany dla różnych gatunków.

Pajęczy jedwab

PająkMocniejszy niż stal, bardziej elastyczny niż nylon, oporny na rozdarcie, jedwab pozyskiwany z pająków staje się obiecującą nadzieją w dziedzinie medycyny i technologii. Nic zatem dziwnego, że naukowcy coraz częściej pozyskują ten "surowiec" z pająków, oraz chcą tym samym ustalić proces jego tworzenia, by jak najlepiej wykorzystać tego rodzaju materiał.

Gen odpowiedzialny za odczuwanie zimna

Odkryto gen, który odpowiada za odczuwanie niskich temperatur. TRPM8 wykazuje silną ekspresję w podzespole czuciowych neuronów powierzchniowych i może być aktywowany poprzez niewielkie ochłodzenie.

Kluczowe dla rozwoju geny trzymają się razem

DNAW erze sekwencjonowania genomów, całkowita liczba genów w nich zawarta może być określona stosunkowo prosto. Jednakże funkcja i znaczenie tych genów są w większości przypadków nieznane. Wraz z rozszyfrowywaniem zawartości genomów okazało się, że niektóre geny, które kodują kluczowe dla życia organizmu białka ulokowane są w specyficznych pozycjach genomu. Badania dowodzą, że pozycje te są ewolucyjnie zakonserwowane.

Odkryto bakterie degradujące ropę naftową

Naukowcy odkryli, że Rancho La Brea w Los Angeles, rejon słynnych naturalnych asfaltowych jezior jest domem dla setek nowych gatunków bakterii o niezwykłych właściwościach, które pozwalają im przetrwać oraz wzrastać w naturalnym asfalcie z ciężkich olejów.

Ogólnopolska Konferencja Biznes Finanse Innowacje

BioinnowacjeW Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni 26-27 maja 2007 odbędzie się konferencja "Biznes Finanse Innowacje". Jest to pierwsze z serii ogólnopolskich wydarzeń, promujących przedsiębiorczość w środowisku ambitnych studentów i młodych pracowników naukowych, którzy pragną w przyszłości oprzeć swoją karierę o komercjalizację pracy badawczej oraz tworzyć własne, innowacyjne przedsiębiorstwa. Przedsięwzięcie poświęcone będzie naukom biologicznym, w tym przede wszystkim: biotechnologii, chemii, farmacji oraz medycynie.

Zęby z komórek macierzystych

Japońskim naukowcom udało się uzyskać mysie zęby z embrionalnych komórek macierzystych. Największym sukcesem tego eksperymentu jest budowa anatomiczna uzyskanych zębów. Można w niej wyróżnić wszystkie warstwy występujące w naturalnie wyrośniętych zębach: szkliwo, dentynę, miazgę i naczynia krwionośne. Po wszczepieniu wyhodowanych zębów myszom dalej one rosły, aż do scalenia z otaczającą tkanką i uzyskania pełnej funkcjonalności.

Warsztaty *DNA – Encyklopedia Życia* - podsumowanie

Warsztaty DNA Encyklopedia ŻyciaStudenci z Koła Naukowego Biotechnologów "KNBiotech" przy MSB SGGW, członkowie Szkoły Festiwalu Nauki oraz Fundacji BioEdukacji zorganizowali w dniach 25-29 kwietnia 2007 roku w Warszawie cykl spotkań poświęconych genetyce, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej - Warsztaty "DNA – Encyklopedia Życia". Była to pierwsza w Polsce impreza propagującą wiedzę o biotechnologii i okazała się ona dużym sukcesem organizatorów – w tym pięciodniowym wydarzeniu wzięło udział ponad 2400 osób z całej Polski!

Mini replikator DNA

DNA Naukowcy z USA stworzyli mini replikator DNA, narzędzie kieszonkowej wielkości, które działa na dwie baterie AA i replikuje DNA z wydajnością drogiego sprzętu laboratoryjnego.

Nowa technologia przyspieszy badania proteomiczne

W ostatnim czasie nauki biologiczne zdominowane były przez genomikę – naukę zajmującą się badaniem genów i ich funkcji. Jednak obecnie era genomiki ustępuje miejsca proteomice, czyli dziedzinie nauki zajmującej się badaniem białek, kodowanych przez geny. Jak wpłynie to na stan naszej wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu? Jaka jest przyszłość proteomiki? Co po niej?

Nowe geny związane z cukrzycą typu II

Zidentyfikowano kolejne geny związane z cukrzycą typu II. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie niezwykle pomocnych testów genetycznych, określających ryzyko wystąpienia cukrzycy. W przypadku tej choroby bardzo ważne jest jej wczesne zidentyfikowanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Wyniki badań ukazały się w dwóch pismach naukowych "Nature Genetics" i "Science".

Trawienie mleka przez dorosłych jest niezwykła zdolnością Europejczyków

MlekoMleko uważane jest za jedno z cenniejszych produktów odżywczych. W pełni dotyczy to jednak tylko małych dzieci. Dla wielu dorosłych z powodu braku możliwości trawienia zawartej w mleku laktozy jest co najmniej niezdrowe. Jak wykazują badania "mutanci", którzy jako pierwsi zdobyli możliwość trawienia mleka musieli uzyskać wiele korzyści ewolucyjnych, ponieważ szybko rozprzestrzenili się w swych rodowitych populacjach.

Warsztaty Proper Medical Writing

W Centrum Dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie w dniach 24-25 maja 2007 roku odbędą się warsztaty Proper Medical Writing organizowane przez IFMSA i Studenckie Koło Farmakoekonomiki działające przy Akademii Medycznej w Warszawie. Projekt ma na celu profesjonalne wsparcie autorów prac medycznych, którzy celem jest uzyskanie publikacji anglojęzycznych czasopismach naukowych.

Nowa klasa leków przeciwko HIV już wkrótce?

Najnowsze badania wykazały, że istnieje naturalny składnik ludzkiej krwi, który efektywnie blokuje HIV-1, wirusa będącego najczęstszą przyczyną AIDS. Zasada jego działania opiera się na zupełnie innym mechanizmie niż w stosowanych obecnie lekach anty-retrowirusowych. Jak mówią naukowcy w kwietniowym numerze Cell, odkrycie może przyczynić się do opracowania nowej klasy leków potrzebnych do walki z tą groźną chorobą.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172