Nowa klasa leków przeciwko HIV już wkrótce?

Najnowsze badania wykazały, że istnieje naturalny składnik ludzkiej krwi, który efektywnie blokuje HIV-1, wirusa będącego najczęstszą przyczyną AIDS. Zasada jego działania opiera się na zupełnie innym mechanizmie niż w stosowanych obecnie lekach anty-retrowirusowych. Jak mówią naukowcy w kwietniowym numerze Cell, odkrycie może przyczynić się do opracowania nowej klasy leków potrzebnych do walki z tą groźną chorobą.
» czytaj dalej

Odkryto nowego wirusa

Przeszczepy to najtrudniejsze z operacji. Ich wykonanie musi być poprzedzone licznymi badaniami, gdyż konieczna jest pewność, iż przeszczep nie zostanie odrzucony przez organizm biorcy. Może to być jedną z przyczyn śmierci pooperacyjnej. Jednak jak pokazuje przypadek z Australii, przyczyną może być również, nieopisany do tej pory, wirus.
» czytaj dalej

Etanol z tlenku węgla nowym rodzajem biopaliwa

Nowozelandzka firma LanzaTech opracowała metodę fermentacji, w której bakteria "pożywia się" tlenkiem węgla i z niego produkuje etanol. Taki etanol może być stosowany jako alternatywny, zwiększający oktanowość i zmniejszający zanieczyszczenia dodatek do benzyny.
» czytaj dalej

Udział chaperonów w formowaniu mięśni

mięśnie szkieletowePrawidłowe składanie białek tworzących mięśnie szkieletowe, a także mięsień sercowy, zależy od precyzyjnie określonego stężenia białek chaperonowych UNC-45. Zarówno ich niedobór jak i nadmiar skutkuje w nieprawidłowościach rozwoju mięśni. Odkrycie to ma potencjalnie szerokie zastosowanie w leczeniu wielu urazów tkanki mięśniowej i nie tylko.
» czytaj dalej

Granty dla kół naukowych PTG

Rozpoczęła się druga edycja Grantów Polskiego Towarzystwa Genetycznego dla Studenckich Kół Naukowych na realizacje prac badawczych z zakresu genetyki. Do przyznania są 4 granty wartości 8000 złotych każdy.
» czytaj dalej

Zbadano białko tyranozaurów z kości liczących 68 mln lat

W nauce żadne ograniczenia nigdy nie są pewne. Tym razem udało się zbadać białko dinozaura - tyranozaura (Tyrannosaurus rex) sprzed 68 mln lat. Do tej pory zakładano, że żadne białka nie mogą przetrwać dłużej jak jeden milion lat.
» czytaj dalej

Ludzka insulina z krowiego mleka

MlekoArgentyńscy naukowcy podali do wiadomości, że udało im się wyhodować transgeniczne krowy, które wydzielają razem z mlekiem ludzki hormon - insulinę. Taki sposób produkcji ma zmniejszyć koszty nawet do 30%. W dzisiejszych czasach wraz ze zwiększającą się zachorowalnością na cukrzycę zwiększa się również zapotrzebowanie na hormon obniżając poziom cukru we krwi - insulinę.
» czytaj dalej

Plemniki z ludzkiego szpiku

PlemnikiNaukowcom udało się uzyskać niedojrzałe plemniki z ludzkich próbek szpiku kostnego. Jeśli uda im się rozwinąć w pełni rozwinięte komórki plemnikowe będzie to wielki krok naprzód w leczeniu bezpłodności.
» czytaj dalej

Pamięć, a geny

mózgSzukanie złotego środka na poprawę ludzkiej pamięci trwa już od lat. Ostatnio najwięcej oczekuje się po genach. Na razie z całą pewnością wiadomo tylko, że jest to cecha sterowana przez wiele czynników i wiele genów. I tak naprawdę nie mamy pewności na czym polega formowanie się pamięci.
» czytaj dalej

Nowatorska technika tworzenia szczepionek antynowotworowych

Walka z nowotworami opierała sie dotychczas na opracowywaniu szczepionek, które miały wspomagać układ immunologiczny. Szczepionki przeciwko nowotworom nie mają jednak na celu im zapobiegać, a raczej wzmacniać odpowiedz układu immunologicznego na stany przednowotworowe. Szczepionki takie maja przewagę nad tradycyjną chemioterapią, ponieważ charakteryzują sie stosunkowo niską toksycznością i potencjalnie wysoką efektywnością.
» czytaj dalej

Genetyczny winowajca nadwagi namierzony?

W dzisiejszym społeczeństwie zbędnych kilogramów przybywa coraz więcej. Winimy za to złą dietę, brak aktywności fizycznej. Wiadomo jednak, że pewna rola przypada tu również genom. Jednak mimo licznych badań zidentyfikowanie tych właściwych było nie lada wyzwaniem dla naukowców. Udało się to grupie badaczy z Peninsula Medical School w Anglii, którzy odkryli silną zależność pomiędzy genem FTO a wzrostem masy ciała. Wyniki ich badań opisano w Science.
» czytaj dalej

Świecący mózg muszki owocówki

muszka owocowaZespół naukowców wykorzystał zjawisko bioluminescencji, a dokładnie białko GFP sfuzjowane z wapniowo zależnym białkiem akworyną, do określenia aktywności neuronów pod względem ich pobudliwości przy napływie wapnia do komórki. Natomiast zastosowanie tak opracowanej metody może mieć szerszy zakres, wszędzie tam gdzie występuje wapniowa regulacja procesu.
» czytaj dalej

Nici chirurgiczne z transgenicznych bakterii

W chirurgii bardzo ważnym ogniwem są nici, którymi zszywa się ranę. Nici wchłaniane łączące końce rany są narażone na silne naprężenia, a tym samym muszą być odpowiednio trwałe, i dodatkowo nie mogą ulegać rozłożeniu przed zagojeniem się rany. Czy inżynieria genetyczna znalazła sposób na nić doskonałą?
» czytaj dalej

Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy typu 1

Do tej pory jedyną metodą leczenia cukrzycy typu 1 było podawanie chorym insuliny do końca życia. Jednak naukowcy stale poszukują alternatywnych metod leczenia. Szansę taką dają komórki macierzyste, których zastosowanie już okazało się ratunkiem dla ludzi dotkniętych wieloma schorzeniami.
» czytaj dalej

Nanopipety - większym dostępem do komórki?

Do odmierzania oraz do przenoszenia cieczy służą od dawna pipety (jak np. pierwsze - pipety Pasteura), od niedawna natomiast została zniesiona różnica między technologią mikro a światem organicznym w postaci nano. Wyprodukowano końcówki do pipet rzędu nanowielkości. Nie ma już takiej bariery, aby rzeczy wielkości rzędu nano nie były "mierzalne".
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172