Białko przeciwko zamarzaniu pomoże w transplantacji

pchłaNaukowcy z Queen*s University odkryli, w organiźmie pchły śnieżnej, białko przeciwko zamarzaniu, które może pomóc przedłużyć czas życia ludzkich organów, przeznaczonych do transplantacji.
» czytaj dalej

Można stwierdzić, co naprawdę jemy

Dzięki opracowanej przez szczecińskiego doktoranta genetycznej metodzie badania żywności można wreszcie stwierdzić, co naprawdę jemy.
» czytaj dalej

Opracowano szczepionkę na ptasią grypę

Węgierscy lekarze opracowali skuteczną szczepionkę przeciwko ptasiej grypie. Zdaniem rzecznika prasowego węgierskiego rządu Batiza Andrasa szczepionka może skutecznie chronić ptaki i ludzi.
» czytaj dalej

Nieefektywność mechanizmów bezpieczeństwa w sprawie GMO

Greenpeace ujawnia nowy raport pokazujący nieefektywność europejskich mechanizmów bezpieczeństwa w sprawie GMO.
» czytaj dalej

Komórki macierzyste w walce przeciw nowotworom

Natural killerPo raz pierwszy wykorzystano komórki macierzyste do walki przeciw nowotworom. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie kierując rozwojem ludzkich embrionalnych komórek macierzystych uzyskali z nich komórki - tzn. NK, "naturalnych zabójców" (natural killers) - komórki układu odpornościowego, pełniące ważną rolę w walce z nowotworami.
» czytaj dalej

Greenpeace: Europa Wschodnia odrzuca GMO

greenpeace gmoNie ma "starej" i "nowej" Europy jeśli chodzi o organizmy modyfikowane genetycznie (GMO). Dwie niezależne publikacje ogłoszone dzisiaj przez Greenpeace w Polsce i w Rosji pokazują, że zarówno konsumenci, jak i producenci żywności w Europie Wschodniej odrzucają wytwory inżynierii genetycznej.
» czytaj dalej

Branża farmaceutyczna i medyczna 2005*2006

pracaJuż po raz czwarty studenci i absolwenci akademii medycznych i wydziałów farmaceutycznych mogą skorzystać z najbogatszego w Polsce przewodnika po rynku pracy wydawanym przez firmę Communication Partners. Farmacja i medycyna to kierunki z przyszłością, a Branża Farmaceutyczna i Medyczna to publikacja dla wszystkich, którzy poważnie myślą o swojej karierze i szukają pracy lub praktyk.
» czytaj dalej

Nowy enzym istotny w chorobach wątroby

Naukowcy odkryli, że mały hormon występujący w jelitach komunikuje się z wątrobą i kontroluje przez to produkcję kwasu żółciowego. Odkrycie ma ogromne znaczenie i potencjalne zastosowanie w leczeniu ludzi zagrożonych pewnymi typami chorób wątroby.
» czytaj dalej

Próby kliniczne szczepionki na raka

Firma Antigenics poinformowała o pierwszych rezultatach III fazy testów opracowanej przez nią personalizowanej szczepionki na raka Oncophage. Okazało się, że może ona przedłużyć średni czas życia o osiem miesięcy w przypadku pacjentów z zaawansowanym stadium czerniaka złośliwego, w porównaniu do tych leczonych innymi, wybranymi przez lekarza, metodami.
» czytaj dalej

Nowe fakty o strażnikach jakości naszych komórek

Mutacje w genach są podstawą ewolucji, im zawdzięczamy naszą egzystencję. Większość mutacji jest jednak szkodliwych, ponieważ powodują powstanie nieprawidłowo zbudowanych białek. Komórki rozwinęły mechanizmy kontrolne, które rozpoznają i przeciwdziałają genetycznym pomyłkom.
» czytaj dalej

Szczepionka chroniąca przed HPV

Szczepionka chroniąca przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) kilku najgroźniejszych typów skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy u młodych kobiet - o wynikach międzynarodowych testów poinformowali polscy naukowcy.
» czytaj dalej

Nowy mechanizm syntezy DNA

Uzyskana trójwymiarowa struktura polimerazy Rev1 odkrywa tajemnice tego niezwykłego białka, które jak się właśnie okazało potrafi syntetyzować DNA, używając samego siebie jako matrycy!
» czytaj dalej

Różnorodność jednego białka w hemolimfie owadów

Niespodziewaną różnorodność jednego białka odkryto w hemolimfie owadów. Receptor Dscam (ang. Down syndrome cell adhesion molecule), bo o nim mowa, należy do nadrodziny immunoglobulin.
» czytaj dalej

Mechanizm powstawania chorób autoimmunologicznych?

Odkryto mechanizm, który jest prawdopodobnie przyczyną chorób autoimmunizacyjnych takich jak toczeń rumieniowaty (lupus), reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. Grupa naukowców z National Jewisch Medical and Research Center odkryła, że potencjalnie nieszkodliwe komórki B krążące po organizmie nie są stale wyciszone jak dotychczas myślano. Jak się okazało mogą się one "obudzić" i odzyskać zdolność do ataku przeciwko tkankom organizmu z którego pochodzą.
» czytaj dalej

Makrofagi mogą być przyczyną otępienia u ludzi z AIDS

Naukowcy zajmujący się ewolucją wirusa HIV w mózgu odkryli, że własna obrona organizmu może być przyczyną związanego z HIV otępienia umysłowego. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Virology.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172