ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Środkowoeuropejskie Targi Biotechnologii i Biobiznesu - Bio-Forum VII

BioForum VII Targi Biotechnologii  i Biobiznesu w Europie ŚrodkowejBio-Forum to największa impreza biznesowa dla biosektora środkowoeuropejskiego. Podczas Targów Bio-Forum w jednym miejscu od lat spotykają się przedstawiciele świata nauki oraz bio-biznesu. Jedną z najważniejszych imprez towarzyszących międzynarodowych Targów Biotechnologii i Biobiznesu Bio-Forum VII jest panel dyskusyjny "Bioregiony wkraczają na scenę polskiej biogospodarki". Targi Bio-Forum VII odbędą się w Łodzi, w dniach 15-17 maja 2008.

Diabeł tasmański zagrożony tajemniczą formą raka

Diabeł tasmański (Sarcophilus harrisii), jest drapieżnym torbaczem rozmiarów średniego psa. Od kilku lat obserwuje się masowe wymieranie jego populacji, atakowanej przez nieznany czynnik, powodujący rozwijanie się guzów rakowych na szczękach.

Coraz tańsze biopaliwo

Badania nad biopaliwami są prowadzone coraz prężniej, ze względu na zwiększające się zanieczyszczenie środowiska i zmniejszające się zapasy ropy naftowej. Jak na razie naukowcy są w stanie wyprodukować alternatywne źródła energii, są to jednak w dalszym ciągu procesy bardzo kosztowne. Naukowcy z Michigan State University zmodyfikowali źródło biopaliwa, obniżając koszty jego produkcji

Komórkowy wykrywacz patogenów

Wielkimi krokami zbliża się przełom w technologii wykrywania trucizn – tak twierdzą wynalazcy nowego biosensora o nazwie PANTHER.

Następstwa zakazu stosowania pasz GMO

Utrzymanie przepisu o zakazie stosowania pasz genetycznie modyfikowanych w żywieniu zwierząt doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji mięsa - powiedział na konferencji prasowej Marcin Chim z Izby Zbożowo-Paszowej.

Więcej zwolenników GMO wśród rolników

uprawy GMOWzrosła liczba zwolenników GMO wśród polskich rolników; ponad połowa z nich uważa, że uprawy te są bardziej dochodowe i wydajne - podczas konferencji w ministerstwie rolnictwa ogłoszono wyniki badań opinii publicznej na ten temat.

Park Biotechnologiczny LifeScience w Krakowie

Rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce Parku Biotechnologicznego LifeScience. Ze względu na unikatowość inwestycji w skali środkowo – europejskiej przedsięwzięcie Uniwersytetu Jagiellońskiego należy do najbardziej prestiżowych. Nadzór budowlany i zarządzenie pierwszym etapem inwestycji prowadzi firma PM Group Polska.

Konferencja BIO Biznes Finanse Innowacje 2008

BIO Biznes Finanse Innowacje 200826-27 kwietnia 2008 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się kolejna edycja ogólnopolskiej konferencji "BIO - Biznes Finanse Innowacje".

Nanostruktury w walce z nowotworami

Coraz bardziej popularna nanotechnologia poszerza swoje kręgi, wkradając się do wielu dziedzin nauki, w tym także medycyny. W jaki sposób przyczyniła się do wzbudzenia nowych nadziei w walce z rakiem? Amerykańscy naukowcy wdrażając nanostruktury kierowali się, nie tyle zwiększeniem skuteczności działania podawania leku, ale także badaniem mechanizmu rozwoju nowotworu.

Nowa nadzieja na regenerację siatkówki

Odkrycie substancji stymulujących komórki Müllera do podziałów, a w konsekwencji do regeneracji siatkówki, przynosi nową nadzieję na terapię takich schorzeń, jak zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia barwnikowa, często prowadzących do ślepoty.

Czy GMO to zło? - Ty zdecyduj

Wykład *Czy GMO to zło? - Ty zdecyduj* z cyklu „Konfrontacje Studenckie” organizowany przez Stowarzyszenie Studentów Nauk Przyrodniczych w Lublinie poświęcony GMO oraz żywności transgenicznej odbędzie się 15 kwietnia 2008 w Lublinie.

Tuatara - stary gatunek o szybkiej ewolucji

Tuatara (Sphenodon) to jaszczurka z Nowej Zelandii, zwana także hatterią lub łupkozębem jest jednym z najstarszych gatunków żyjących na ziemi. Większość rodziny do której należy, gadów ryjogłowych (Sphenodontia), wymarła ponad 100 milionów lat temu. Badając pozostałości osobników sprzed ośmiu tysięcy lat okazało się, że cechowała je bardzo szybka ewolucja molekularna.

Jak przewidzieć struktury białek?

Znajomość struktury przestrzennej biomolekuł pozwala na określenie mechanizmu działania białek i projektowanie m.in. enzymów oraz leków. Komputerowe, teoretyczne przewidywanie budowy układów biologicznych w oparciu o ich sekwencje może oszczędzić czas i koszty, jakie wiążą się z eksperymentem" - mówi dr Mariusz Makowski, chemik z Uniwersytetu Gdańskiego.

Francuski hydrożel

Powszechnie znany hydrożel to nic innego jak substancja koloidowa zawieszona w środowisku wodnym, co ma wszelakie zastosowanie np. w przemyśle kosmetycznym. Forma zmodyfikowana hydrożelu, w postaci wielu warstw może okazać się bardzo pożyteczna w dziale medycyny transplantacyjnej. Największą zaletą nowo powstałego żelu jest to, że może on być używany jako bioreaktor.

Zdeterminowany kształt pomidora

pomidorZidentyfikowano gen odpowiedzialy za kształt pomidora. Jest to dopiero drugi znany gen biorący udział w rozwoju morfologicznym owoców. Jego funkcja polega na determinacji wydłużonego kształtu pomidora. Zapewne jednak istnieje o wiele więcej genów decydujących o tak ogromnej różnorodności w świecie owoców.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172