ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Znakować produkty od zwierząt karmionych paszą GMO?

Organizacja Greenpeace zebrała petycje z 1 milionem podpisów mieszkańców krajów Unii Europejskiej, którzy domagają się znakowania produktów pochodzących od zwierząt karmionych modyfikowaną genetycznie paszą (GMO).

Brak jednego białka spowalnia starzenie?

Brak w komórce mało znanego białka o nazwie p66Shc może opóźniać procesy starzenia się organizmu - dowodzą badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego w Warszawie oraz z włoskich uniwersytetów w Mediolanie i Ferrarze. Badacze ostrzegają jednak przez postrzeganiem ich odkrycia jako wynalezienia cudownego eliksiru młodości. Wyniki zaskakujących badań opublikowano w lutowym wydaniu prestiżowego tygodnika "Science".

Laboratorium Badań Strukturalnych

Ilościowe eksperymentalne badania rozkładu gęstości elektronowej w molekułach, testowanie elementów optoelektronicznych, oznaczanie zanieczyszczeń w substancjach farmaceutycznych, badania składników żywności czy płynów biologicznych oraz badania strukturalne białek i kwasów nukleinowych - to niektóre możliwości jakie daje nowa aparatura Laboratorium Badań Strukturalnych, które właśnie otwarto w Warszawie.

Uprawy roślin transgenicznych na świecie w 2006 roku

GMO RaportPowierzchnia upraw roślin transgenicznych na świecie z roku na rok szybko wzrasta. W 2006 roku wyniosła 102 mln hektarów, co względem roku 2005 oznacza wzrost o 13%. Krajem o największej powierzchni upraw transgenicznych są Stany Zjednoczone, najczęściej uprawianą rośliną transgeniczną jest soja, a stosowaną modyfikacją odporność na środki chwastobójcze. Rośliny transgeniczne uprawiane są w 22 krajach, na wszystkich kontynentach - czytamy w opublikowanym raporcie ISAAA nt. upraw GMO na świecie w 2006 roku.

Biotechnologia a ochrona środowiska - debata KNBiotech

W trosce o przepływ informacji oraz świadomość obywateli i konsumentów w kwestii genetycznie zmodyfikowanych organizmów pragniemy zaproponować Państwu wzięcie udziału w krótkiej debacie dotyczącej biotechnologii a ochrony środowiska, którą przeprowadzimy na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w dniu 21 stycznia 2007 w godzinach 13-15 w budynku 23 w aulach 1 i 2.

Atak klonów! Ratunek czy zagłada? - debata studentów PG

Atak Klonów! Ratunek czy zagłada? – nad nowymi wyzwaniami biotechnologii debatować będą 20 stycznia 2007 studenci Politechniki Gdańsk zrzeszeni w Kole Studentów Biotechnologii oraz zaproszeni przez nich goście.

Jaja transgenicznych kur przeciw nowotworom

KuraOtrzymano transgeniczne kury, które znoszą jaja zawierające przeciwciała monoklonalne i ludzki interferon. Białka te wchodzą w skład leków wykorzystywanych w terapiach przeciw nowotworom i infekcjom wirusowym. Kurczaki wyhodował zespół z Roslin Institute w Edynburgu - tego samego gdzie powstała owca Dolly.

Optyczny sensor stężenia glukozy ze krwi

Jeśli lekarstwa na cukrzycę nie przejdą pozytywnie prób klinicznych, pacjenci nie będą musieli przynajmniej kłuć samych siebie w celu stwierdzenia poziomu cukru we krwi. Trwają prace nad ulepszeniem sensora glukozy opartym na technologii optycznej - z wykorzystaniem światłowodu. Projekt daje nadzieje na stworzenie wrażliwego i mniej inwazyjnego czujnika stężenia glukozy we krwi.

Nowy gracz na rynku insuliny

Polfa z Tarchomina chce zdobyć co najmniej 5 proc. krajowego rynku insuliny ludzkiej. Plan ma szansę realizacji, tylko jeśli minister zdrowia zdecyduje, że lek będzie refundowany.

Komórki macierzyste z płynu owodniowego

Znaleziono komórki macierzyste w płynie owodniowym otaczającym płód w łonie matki. Podobnie do embrionalnych komórek macierzystych szybko się dzielą, ale już nie przekształcają się w nowotwory. W doświadczeniach na myszach wykazano, że są multipotencjalne - mogą przekształcać się w wiele różnych tkanek. Wyniki badań opublikowano w Nature Biotechnology.

Brytyjski zakaz tworzenia embrionalnych hybryd?

ZarodekTrzy brytyjskie grypy badawcze wnioskowały o zgodę na badania, w toku których tworzone miały być embrionalne hybrydy. Zarodki miały powstać w wyniku wprowadzenia ludzkiego jądra komórkowego do komórki jajowej krowy lub królika wcześniej pozbawianej własnego jądra. Zdaniem naukowców, taka krzyżówka byłaby obfitym źródłem komórek macierzystych dla badań nad nowymi sposobami leczenia takich chorób jak Alzheimer czy Parkinson. Nieoczekiwanie, bardzo liberalny Urząd do Spraw Płodności i Embriologii (HFEA) regulujący tego typu badania najprawdopodobniej nie zgodzi się na nie.

Po co nam fluorescencyjne, świecące zwierzęta?

Świecące świnki2007 rok chińscy naukowcy przywitali fluoryzującą transgeniczną świnką. Wcześniej już o podobnych udanych modyfikacjach było głośno za sprawą badaczy z Tajwanu, USA, i innych krajów. Po co powstają świecące zwierzęta?

Wyniki eliminacji do XIX Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

Praca poświęcona badaniom nad kryształami pewnego związku chemicznego o własnościach nadprzewodnika, własny odczynnik służący do badania struktury przestrzennej białek oraz badania wpływu pracy elektrowni węglowych na stężenie w środowisku izotopów radioaktywnych będą reprezentować Polskę w międzynarodowym finale XIX Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2007.

Zobaczyć gen, chromosom i genom...

Specjalistka w cytogenetyce roślin, prof. Jolanta Małuszyńska będzie gościem kolejnego spotkania popularnonaukowego Wszechnicy PAN. 9 stycznia 2007 badaczka zaprezentuje wykład pt. "Zobaczyć gen, chromosom i genom - czyli badania cytogenetyki molekularnej".

FDA: Produkty ze sklonowanych zwierząt są bezpieczne

Krowa"Mięso i mleko pochodzące ze sklonowanych zwierząt i ich potomstwa są tak samo bezpieczne jak te pochodzące ze zwierząt otrzymywany w wyniku tradycyjnego rozrodu" - napisali Larisa Rudenko i John C. Matheso, eksperci z Food and Drug Administration (FDA) w "Theriogenology". Otrzymane produkty są "praktycznie nieodróżnialne" od konwencjonalnych zatem nie potrzeby zamieszczanie specjalnych dodatkowych oznaczeń o ich pochodzeniu - argumentują. Organizacje konsumencie nie zgadzają się z tymi stwierdzeniami.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172