ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Śmiertelne oblicze komórek macierzystych

Komórki macierzyste pochodzące ze szpiczaka mnogiego mają wiele cech wspólnych z prawidłowymi komórkami pnia, donoszą naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center. Badacze z tegoż centrum obarczają komórki macierzyste winą za utrudnianie walki z nowotworem.

Dwukrotny wzrost powierzchni upraw GMO w 2007 roku

GMO RaportPo wieloletniej komercjalizacji uprawy, rośliny genetycznie zmodyfikowane stale zyskują przewagę, przy założeniu ich kontynuacji oraz przy wzroście liczby krajów decydujących się na zastosowanie biotechnologii w rolnictwie. Wynika to z raportu ISAAA, który śledzi postępy w adopcji trendów biotechnologicznych w światowym rolnictwie w ostatniej dekadzie 2007 roku. W roku 2007 areał upraw roślin transgenicznych wzrósł o 12 procent, (12,3 milionów ha), by osiągnąć łącznie powierzchnię 114,3 milionów ha (drugi najwyższy wzrost powierzchni upraw w ciągu ostatnich pięciu lat).

W Poszukiwaniu Tej Złotej

W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty BadawczeZ końcem lutego 2008r. upływa termin nadsyłania zgłoszeń na projekty badawcze do konkursu organizowanego przez firmę farmaceutyczną Adamed. Konkurs ten jest częścią Programu "W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze", skierowanego do środowisk naukowych w całej Polsce.

Resort środowiska: Ustawa o GMO wejdzie w życie w 2008 r.

Żywność genetycznie modyfikowana w PolscePrzepisy nowej ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie (GMO) wejdą w życie pod koniec 2008 r. - zapowiada resort środowiska. Obecnie w resorcie trwają prace nad projektem w oparciu o opinie Komisji Europejskiej. Radca ministra Agnieszka Dalbiak powiedziała, że ministerstwo pracuje nad projektem, który był już notyfikowany przez KE. Chodzi o projekt ustawy Prawo o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, przygotowany i przyjęty przez rząd Jarosława Kaczyńskiego.

Z bakteriami za pan brat

Koło Studentów Biotechnologii na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej w dniach 29 marca oraz 5 i 12 kwietnia 2008 przeprowadzi szkolenia pt. "Z bakteriami za pan brat" w zakresie podstawowej wiedzy mikrobiologicznej dla wszystkich uczniów szkół średnich.

RGŻ za stosowaniem GMO w paszach

Rada Gospodarki Żywnościowej (RGŻ), skupiająca organizacje branżowe reprezentujące m.in. hodowców trzody i drobiu, popiera stosowanie roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) w paszach - poinformowała RGŻ w przesłanym w środę PAP oświadczeniu.

Walka z wirusem HIV

Wirus HIV jest jednym z najszybciej mutujących się wirusów. Z tego powodu bardzo trudno jest zaprojektować skuteczne leczenie, a co najważniejsze szczepionkę przeciwko HIV. Najważniejsze jest by odkryć takie miejsca w cząsteczce wirusa HIV, które mogą być niezmienne a zarazem kluczowe podczas leczenia oraz zapobiegania zakażenia.

Ewolucja skrzydeł nietoperza

Przenosząc fragment regulacyjny gen Prx1 z nietoperza do myszy doprowadzono do rozwoju u nich nienaturalnie długich kończyn przednich. Takie wydłużenie kończyn przednich (skrzydeł) naturalnie występuje u nietoperzy. Przykład ten mógłby świadczyć na rzecz znaczącego wpływu części niekodujących genomu na przebieg procesów ewolucji.

X Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2008

Targi EuroLab 2007Z czym kojarzą nam się targi analityki i technik pomiarowych? Z elementami wyposażenia laboratoriów, mikroskopami, probówkami, substancjami chemicznymi. To jednak nie wszystko - podczas targów EuroLab nie zabraknie interesujących pokazów demonstrujących pracę sprzętu laboratoryjnego badającego zjawiska, które znamy z życia codziennego.

Aspiryna a rak jelita grubego

aspirynaDługotrwałe przyjmowanie aspiryny może przyczynić się do redukcji ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Przyjmowanie aspiryny miałoby być połączone z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Morfinowy problem

Słowo *morfina* wywołuje często strach wśród chorych na raka, a także wśród ich bliskich. Powodowany jest on stereotypem, który kojarzy się z uśmierzeniem bólu w ostatnich chwilach życia chorego.

VI spotkanie Branży Biotechnologia, Farmacja, Kosmetyki

30 stycznia 2008 na Politechnice Gdańskiej odbyło się kolejne, VI spotkanie Branży Biotechnologia, Farmacja, Kosmetyki. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele najważniejszych pomorskich firm działających na tym polu oraz naukowcy ze wszystkich trójmiejskich uczelni. Przyjęta forma umożliwiła prezentacje zagadnień zgodnie z zainteresowaniami zgłoszonymi przez firmy uczestniczące w spotkaniu.

Polska przed Trybunałem za zakaz uprawy GMO

31 stycznia Komisja Europejska (KE) pozwała Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za wprowadzenie zakazu obrotu materiałem siewnym odmian roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) - dowiedziała się PAP ze źródeł w KE. Chodzi o wprowadzone w kwietniu 2006 roku przepisy, zmieniające ustawę o nasiennictwie oraz ustawę o ochronie roślin. Uniemożliwiają one zakup i uprawę roślin modyfikowanych genetycznie w Polsce, co - uważa KE - jest sprzeczne z prawem UE.

Biuletyn Polskiej Federacji Biotechnologii

Ukazał się pierwszy numer Biuletynu Polskiej Federacji Biotechnologii. Znajdują się w nim wiadomości z zakresu biotechnologii medycznej, rolniczej i przemysłowej, a także informacje o wydarzeniach i nowościach z laboratoriów badawczo-przemysłowych.

Wędrówki motyli monarchy

motyl monarchaWędrówki tysięcy motyli monarchy (Danaus plexippus) z terenów Kanady i USA do zimowisk w Kalifornii i Meksyku od lat fascynują i owiane są aurą mistycyzmu. Według naukowców cały ich przebieg jest związany z precyzyjnym mechanizmem molekularnym, sterującym jak dobrze wyregulowany zegar.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172