ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Odkrycie białka odpowiedzialnego za fuzje komórek

Większość komórek może istnieć i spełniać swoje funkcje jako pojedyncze struktury, bez konieczności łączenia się z sąsiadującymi komórkami. Fuzja mioblastów, prekursorów komórek mięśniowych, jest jednak kluczowym etapem podczas różnicowania się mięśni. Dlatego też odkrycie białka biorącego udział w fuzji komórek jest bardzo istotne i może doprowadzić do opracowania skuteczniejszych terapii chorób takich jak dystrofia mięśniowa Duschenne’a.

Klon wilka, sukces i wątpliwości

Klon wilkaGrupa koreańskich naukowców sklonował następne zwierzę z rodziny psowatych, wilka. Jednym z współautorów pracy jest Hwang Woo-suk. Jednak wszelkie prace Hwanga, po jego kompromitującej wpadce z naciąganymi badaniami, na temat udanych prób klonowania ludzkich zarodkowych komórek macierzystych, muszą najpierw zostać potwierdzone przez niezależnych ekspertów.

Nowotwory – nie daj się! - Twoje Życie w Twoich rękach!

Studenckie Towarzystwo Onkologiczne (STO), Koło Naukowe Embriologii Uniwersytetu Warszawskiego i Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki Uniwersytetu Warszawskiego serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w bezpłatnym spotkaniu pt. "Twoje życie w Twoich" rękach poświęconemu profilaktyce i wczesnemu wykrywaniu nowotworów: raka piersi, szyjki macicy, raka płuc i czerniaka.

Odkrycie u roślin sposobem na raka?

Odkryto, że roślinny hormon - auksyna wchodzi w interakcje z receptorem TIR1 (Transport Inhibitor Response 1). Może to mieć wielki wpływ na leczenie ludzkich chorób, ponieważ TIR1 jest bardzo podobny do ludzkich enzymów biorących udział w rozwoju nowotworów.

Śląskie Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki

25 mln euro na śląską naukę z unijnych środków wykorzysta powołane 3 kwietnia w Gliwicach Konsorcjum Biofarma - Śląskie Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki. Założycielami Konsorcjum są czołowe śląskie ośrodki naukowe: Politechnika Śląska w Gliwicach, która jest liderem Konsorcjum, a także Uniwersytet Śląski i Śląska Akademia Medyczna w Katowicach oraz Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Konsorcjum jest otwarte na kolejnych członków.

Uniwersalna krew

krewW wielu przypadkach lekarze zmuszeni są do natychmiastowego przetoczenia pacjentowi krwi bez znajomości jego grupy krwi. Podanie złej to natychmiastowa reakcja komórek układy immunologicznego. Tylko jedna grupa krwi – grupa 0 - może zostać bezpiecznie podana pacjentom z każdą grupą. Jednak jej brak jest głównym problemem podczas transfuzji w szpitalach. Przełom w tej dziedzinie niewątpliwie stanowią badania międzynarodowej grupy, którzy opracowali metodę uzyskiwania grupy 0 z każdej innej grupy krwi przy użyciu enzymów bakteryjnych. Technika jest na razie w fazie testów. W ciągu pięciu lat ma być dostępna dla pacjentów w szpitalach.

Metagenomika nowym kierunkiem mikrobiologii

Wyłaniający się kierunek nowoczesnej mikrobiologii – metagenomika zrewolucjonizuje rozumienie i postrzeganie świata mikrobiologii. Raport opublikowany w The National Academies wzywa do zainicjowania Powszechnego Globalnego Projektu Metagenomicznego na miarę Projektu Poznania Ludzkiego Genomu (ang. Human Genome Project, HUGO Project). Powszechny Globalny Projekt Metagenomiczny ma na celu poznanie nowych, jeszcze nieodkrytych gatunków mikroorganizmów.

Drogocenne flawonoidy

czerowne winoWystępujące licznie w czerwonym winie, zielonej herbacie, gorzkiej czekoladzie czy cytrusach związki flawonowe są powszechnie uważane za bardzo pożyteczne nie tylko dla roślin, które je wytwarzają, ale i dla człowieka. Jak do tej pory źródłem flawonoidów były tylko wytwory Matki Natury, i niedościgniony by mechanizm wytwarzania na drodze syntezy chemicznej, aż do tej pory...

Mysz z ludzkim wzrokiem

Mysz nauczyła się rozpoznawać barwę czerwoną, po otrzymaniu dodatkowego, ludzkiego genu odpowiedzialnego za rozpoznawanie tego koloru. Gryzonie te naturalnie nie potrafią rozpoznawać barwy czerwonej. Co najciekawsze do zmiany tej dostosował się mózg gryzonia, pozwalając reagować na dodatkowy kolor.

bizLAB – Laboratorium Akademickiego Biznesu

Skuteczne wdrażanie na arenie gospodarczej uniwersyteckich odkryć, patentów i badań zleconych zapowiada działające na UJ - Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU). Na przedsięwzięcie to – nazwane "bizLAB – Laboratorium Akademickiego Biznesu" CITTRU otrzymało wsparcie finansowe Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Żółtaczka zakaźna – wciąż groźna w XXI wieku

Koło Naukowe BIO-MED działające przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG–AMG serdecznie zaprasza w ramach V Bałtyckiego Festiwalu Nauki wszystkich zainteresowanych na otwartą sesję naukową pt.: "Żółtaczka zakaźna – wciąż groźna w XXI wieku. Czy jesteś bezpieczny?". Spotkanie rozpocznie się w sobotę dnia 21 kwietnia 2007.

Bioetyczne aspekty wykorzystania komórek macierzystych

Od kilku lat toczy się debata dotycząca bioetycznych aspektów wykorzystywania komórek macierzystych w terapii medycznej. Największe kontrowersje budzą sposoby pozyskiwania niezróżnicowanych komórek, które w hodowli in vitro oraz po wszczepieniu do organizmu mogą *dopasować się* do różnych typów tkanek. Jak odnoszą się do tych kwestii polscy naukowcy i etycy?

Nowa mapa - nowe pomysły!

NukleosomyW magazynie Nature pełnowymiarowa mapa struktur, które regulują procesy związane z genomem. Naukowcy zbadali przede wszystkim nukleosomy przypisując im bardzo ważną rolę w procesie regulacji transkrypcji. Na mapie możemy znaleźć dokładne położenie nukleosomów, ich rolę oraz mechanizmy zewnętrze, które nimi kontrolują. Taka mapa może zapoczątkować wiele nowych badań prowadzonych w zakresie regulacji procesu transkrypcji.

Co nowego w chromosomie X

Chromosom X i YNaukowcy z Uniwersytet w Cambridge zidentyfikowali mutacje w nowym genie ZDHHC9, które są przyczyną poważnego niedorozwoju umysłowego związanego z chromosomem X. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie testów molekularnych wykrywających to obecnie nieuleczalne schorzenie.

Rola autofagii w rozwoju embrionalnym

Podczas normalnego rozwoju i życia każdego ssaka część komórek ulega degradacji, aby zostać zastąpionymi przez ich nowe odpowiedniki. Jak się okazało proces autofagii pozwala na utrzymanie balansu pomiędzy biogenezą a degradacją tych komórek, i odwrotnie. Dotychczas funkcja autofagii nie była dokładnie znana. Nowe badania ujawniają, że zaburzenia tego procesu mogą leżeć u podstawy chorób autoimmunologicznych.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172