ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

PuraMaize - naturalna kukurydza nie krzyżująca się z GMO

kukurydzaMetodami naturalnymi została wyhodowana odmiana kukurydzy, która nie krzyżuje się z odmianami modyfikowanymi genetycznie. PuraMaize - gdyż tak została nazwana - umożliwi uprawę konwencjonalnych odmian kukurydzy w sąsiedztwie zmodyfikowanych wykluczając możliwość krzyżowego zapylania się.

Jak HIV uniemożliwia komórkom wzywanie pomocy

Wirus HIV ukrywa się komórkach układu odpornościowego, których zadaniem jest ochrona organizmu przed infekcjami wirusowymi. Jednak, jak to powstrzymuje limfocyty od rozpoczęcia ataku na wielką skalę przeciw HIV? Aktualnie opublikowane wyniki badania wyjaśniają jak części jednego z białek znajdującego się na powierzchni wirusa uniemożliwia zapoczątkowanie normalniej komórkowej odpowiedzi immunologicznej.

Jak czerwone wino działa przeciw nowotworom

czerowne winoNaukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago wyjaśnili biochemiczny mechanizm przeciwnowotworowego działania czerwonego wina i brokułów.

Ananas pomoże w walce z rakiem

Dwie substancje z ananasa mogą mieć silne działanie przeciwnowotworowe - odkryli naukowcy australijscy. Ich odkrycie - jak twierdzą - może pomóc w opracowaniu nowego leku pomocnego w terapii różnych rodzajów raka.

Genetycznie zmodyfikowane sorgo z witaminami

sorgo genetycznie modyfikowaneAfrykańscy naukowcy planują stworzyć genetycznie zmodyfikowane sorgo. Nowa roślina dzięki zawartości dodatkowych witamin i metali ma rozwiązać problem niedoboru mikroelementów afrykańskiej ludności, której dieta jest oparta w znaczniej mierze na sorgo.

Bliźnięta jednojajowe mają różne geny

Pomimo tego, że bliźnięta jednojajowe rodząc się mają taką identyczną informacje genetyczną to bardzo często różnią się nawet w poważnych cechach, np. podatność na choroby, występują też różnice fizyczne. Jak dowodzą hiszpańscy naukowcy wszystko to jest przyczyną zmian zachodzących w naszym genomie wraz z wiekiem.

Konferencja ELSO 2005

W dniach 3-6 września w Dreźnie odbędzie się tegoroczna konferencja European Life Science Organization (ELSO). Podczas 4 dni ELSO zaplanowano ponad 200 wykładów i prezentacji oraz ponad 500 posterów z rożnych dziedzin nauk biologicznych (szczególnie biologii komórki).

Małopolski program ochrony przed GMO

Małopolska, jako pierwsze województwo w Polsce, wprowadzi program ochrony rolnictwa przed uprawą roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) - czytamy w Gazecie Krakowskiej.

Geny odpowiedzialne za rozwój komórek macierzystych krwi

Zidentyfikowano grupę genów, które wpływają na rozwój i funkcje komórek macierzystych krwi. Odkrycie to przybliża o krok wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu chorób.

Aspiryna i witamina E a rak i choroby serca

Na podstawie wyników 12-letniego badania kobiet stwierdzono, że niskie dawki aspiryny nie zapobiegają powstawaniu nowotworów, a witamina E jest dość nieefektywna w ochronie zarówno przed chorobami serca jak i rakiem.

Białe krwinki jeszcze bardziej zabójcze dla bakterii

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ustalili jak można zwiększać zdolność białych krwinek krwi do zabijania bakterii. Odkrycie może prowadzić do opracowania nowych metod leczenia infekcji spowodowanych przez inwazyjne bakterie Streptococcus.

Nowy, trwały lek blokuje wnikanie HIV do komórki

Japońscy naukowcy opracowali nowy, trwały lek, który blokuje wirusa HIV przed wniknięciem do ludzkiej komórki i nie powoduje prawie żadnych skutków ubocznych.

Istotna rola microRNA w rozwoju muszki owocowej

muszka owocowamicroRNA (miRNA) odgrywa bardzo ważną, bardzo specyficzną rolę we wczesnych etapach rozwoju muszki owocowej - dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Rockefeller*a. Reguluje m.in. modelowanie ciała, morfogenezę, rozwój układu nerwowego i mięśniowego.

Kolejny krok w poznaniu raka?

Naukowcy odkryli nowy enzym, który niszczy kluczową cząstkę piramidy przemian biochemicznych, prowadząc tym samym do kaskadowego unicestwienia komórki. Odkrycie to może być pomocne w wynalezieniu leku kontrolującego nowotworzenie. Enzym kontroluje wczesne stadia apoptozy – procesu korzystnego w przypadku zdrowych komórek i zaburzonego w komórkach nowotworowych, co sprawia iż są one właściwie nieśmiertelne.

Jak uszkodzenia DNA alarmują układ immunologiczny

Naukowcy z Uniwersytety Berkeley odkryli jak uszkodzenia komórkowego DNA włączają łańcuch reakcji, który prowadzi do wzrostu syntezy markera rozpoznawanego przez układ immunologiczny organizmu. Odkrycie równocześnie jest odpowiedzią na stare pytanie, jak limfocyty NK (natural killer cells), zdolne do niszczenia komórek nowotworowych, potrafią je odróżniać od komórek zdrowych.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172