W Poszukiwaniu Tej Złotej - termin przedłużony

W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty BadawczeTermin nadsyłania zgłoszeń do konkursu "W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze" został przedłużony do 14 marca br. Organizator programu, firma Adamed, podjął taką decyzję w odpowiedzi na napływające prośby o przedłużenie tego etapu konkursu.
» czytaj dalej

Jak pozbyć się TCE z wody gruntowej?

Skuteczna metoda oczyszczania wody wcale nie musi wymagać drogich i skomplikowanych technologii. Dobrym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest wykorzystanie naturalnych zasobów. W tym przypadku jest to użycie bakterii rozkładających TCE - substancji zanieczyszczającej wody gruntowe.
» czytaj dalej

Bliźnięta jednojajowe nie są identyczne

Mówiąc o bliźniętach mam na myśli ludzi wyglądających identycznie. Ich DNA rzeczywiście jest bardzo podobne do siebie, ale i różnice w nim występują są dość powszechnie.
» czytaj dalej

Star-PAP a szok oksydacyjny

Szok oksydacyjny związany jest w nadmiernym gromadzeniem się wolnych rodników, które powodują liczne uszkodzenia w systemie komórkowym. Zaburzenia wywołane wolnymi rodnikami są przyczyną wielu schorzeń, tj. choroby Alzheimera czy Parkinson. Naukowcom udało się ustalić pewne elementy kluczowe szlaku komórkowego, które pozwolą na zrozumienie i zapobieganie destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników.
» czytaj dalej

Wiciowiec jednokomórkowym przodkiem człowieka?

Wiciowce kołnierzykowateNowo zsekwencjonowany genom jednokomórkowego, planktonowego morskiego organizmu pozwolił naukowcom na określenie ewolucyjnych zmian dotyczących skoku pomiędzy jednokomórkowymi formami życia a wielokomórkowymi złożonymi organizmami, takimi jak zwierzęta i ludzie.
» czytaj dalej

Imprezy towarzyszące na EuroLab 2008

Targi EuroLab 2007Wśród wielu atrakcji targów EuroLab 2008 znajdą się między innymi imprezy towarzyszące. Trzy dni targowe zostaną zapełnione interesującymi spotkaniami dla wszystkich przedstawicieli branży laboratoryjnej.
» czytaj dalej

Uniwersalny znacznik DNA dla roślin

DNAGenetyczne znaczniki (ang. genetic barcodes) zwierząt i roślin często wykorzystywane są do rozpoznawania ich przynależności gatunkowej jak i pochodzenie na podstawie niewielkich próbek. Większość z nich jest dobrze opracowana dla świata zwierząt, natomiast niewiele jest znanych dla roślin. Opracowanie takiego znacznika da możliwość identyfikowanie roślin z rozdrobnionych fragmentów.
» czytaj dalej

Komórki macierzyste trzustki

Wyizolowano komórki macierzyste trzustki dorosłej myszy. Jest to ogromna nadzieja dla pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, którzy obecnie muszą zażywać preparaty insulinowe do końca życia. Kolejnym zadaniem naukowców jest uzyskanie z komórek macierzystych funkcjonalnych komórek beta trzustki.
» czytaj dalej

Pogrążając gronkowca złocistego

Jak zwyciężyć w walce z nierównym przeciwnikiem, jakim jest bakteria powodująca liczne schorzenia i przewlekłe zapalenia? Udało się zidentyfikować białko, które odgrywa ważną rolę w "utrudnianiu" wzrostu i rozwoju bakterii Staphylococcus aureus, co może okazać się kluczowym krokiem w projektowaniu leków przeciwbakteryjnych.
» czytaj dalej

VII Pomorskie Spotkania Biotechnologii, Farmacji i Kosmetyków

VII Pomorskie Spotkania Biotechnologii, Farmacji i Kosmetyków odbędzie się 28 lutego 2008 w w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym w Gdyni. Jego moderatorem będzie kolejny raz pan dr Krzysztof Kucharczyk (CEO Biovectis; Kucharczyk TE Sp. z o.o.).
» czytaj dalej

Gen przedwczesnych porodów

ciążaOdkryto, że gen ENPP1 jest powiązany z przedwczesnymi porodami oraz niską wagą urodzeniową latynoskich dzieci.
» czytaj dalej

Syndrom metaboliczny powiązany jest z tolerancją na zimno

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago odkryli, że zmienność genetyczna, która umożliwia populacjom ludzkim tolerancję na zimne temperatury, może również wpływać na ich podatność na syndrom metaboliczny, czyli równoczesny przebieg trzech związanych ze sobą chorób: miażdżycy naczyń, otyłości oraz cukrzycy. A to z kolei może prowadzić do zawału serca lub udaru.
» czytaj dalej

Platforma dla naukowców i przedsiębiorców

Ośrodek Przetwarzania Informacji uruchamia serwis polskietechnologie.pl, poświęcony nowym rozwiązaniom technologicznym, tworzonym przez polskie instytucje naukowe. Projekt realizowany jest z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
» czytaj dalej

Komercyjne uprawy GMO na świecie w 2007 roku

Międzynarodowa Służba ds. Zastosowań Biotechnologii w Rolnictwie (ISAAA) wkrótce opublikuje swój coroczny raport na temat zastosowania biotechnologii w rolnictwie na świecie. Oczekuje się, że bazując na danych z innych narodowych źródeł ukazujące kolejny rok wzrostu powierzchni upraw GMO, raport potwierdzi trendy i przedstawi jasne dowody na to, że zielona technologia jest popularna wśród milionów rolników, ponieważ przynosi ważne korzyści dla gospodarki, środowiska i zdrowia.
» czytaj dalej

Niebieskie oczy wynikiem mutacji

kolor oczuWedług duńskich naukowców pierwsi ludzie mieli brązowe oczy i to jest naturalny ich kolor, pozostałe to wynik mutacji.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172