ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Otyłość nasila migrenę

Choć zapadalność na migrenę nie wiąże się z masą ciała, to istotne objawy choroby – częstotliwość napadów i intensywność bólu są znacznie dotkliwiej odczuwalne przez osoby otyłe.

Zgoda na wybór zarodków bez wadliwych genów

in-vitroW Wielkiej Brytanii zezwolono na kontrolowane tworzenie zdrowego potomstwa, pozbawionego wadliwych genów związanych z powstawaniem nowotworów. Zgoda na stosowanie tzw. przedimplantacyjnej diagnostyki genetyczną pozwala na przebadanie i wybranie, po zapłodnieniu in-vitro, tylko tych zarodków, które nie posiadają wadliwych genów - donosi Gazeta.pl.

Aspiryna - od poznania do lotu na księżyc

aspirynaKwas acetylosalicylowy to pierwszy syntetyczny lek wprowadzony do lecznictwa i nadal jeden z najczęściej stosowanych na świecie. Hipokratesowi zawdzięczamy pierwsze pisemne wzmianki o przeciwbólowym działaniu wyciągów roślinnych zawierających salicylany, co oznacza, że udokumentowana historia ich stosowania ma ponad 2400 lat.

Molekularny mechanizm kontrolujący mutacje genów

Mutacje, czyli błędy w genetycznym zapisie na nici DNA, materiale biorącym udział w dziedziczeniu, są szkodliwe. Im więcej mutacji w DNA komórki, tym większe ryzyko rozwoju nowotworu. W ostatnich latach odkryto jednak, że ten sam proces, który odpowiedzialny jest za generowanie mutacji, może działać także w taki sposób, że mutacje będą powstawać w niewielkiej liczbie i będą chronić organizm przed rozwojem nowotworu.

*Śmieciowe* DNA kształtuje zachowanie

Smieciowe DNAKolejne badania podkreślają znaczącą rolę "śmieciowego" DNA w funkcjonowaniu genów. Za śmieciowe DNA uznaje się fragmenty genomu nie kodujące żadnych białek. Najczęściej są to wielokrotnie powtarzające się sekwencje tego samego kodu. Fragmenty takie nazywa się DNA satelitarnym. Wykazują one wielkie zróżnicowanie między gatunkami jak i osobnicze. Na ich podstawie między innymi prowadzi się badania o potwierdzenie lub odrzucenie ojcostwa. W DNA człowieka "śmieciowe" DNA (junk DNA) stanowi około 98% całego genomu.

Komputerowa analiza ludzkiego genomu

DNA analiza komputerowaNajciekawszą informacją, jaka wyłoniła się z komputerowej analizy ludzkiego genomu jest fakt, iż występujące w ludzkim genomie pewne motywy sekwencji odnotowano nie tylko w DNA kodującym białka, ale również w DNA niekodującym. Analizy ludzkiego genomu, składającego się z ponad 3 miliardów par zasad, podjęła się grupa badaczy pod kierunkiem dr Isidore Rigoutsos z T. J. Watson Research Center. Do realizacji tego zadania zostały wykorzystane komputery IBM.

Lepsze wykształcenie może chronić przed chorobą Alzheimera

alzheimerWyższe wykształcenie i częstsze "zatrudnianie" mózgu np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek, może istotnie zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Jednak jeśli choroba już wystąpi, to u osób z wyższym wykształceniem postępuje ona szybciej.

Zakaz uprawy GMO w Polsce

zakaz gmo w PolsceZapisy zakazujące uprawę odmian roślin modyfikowanych genetycznie oraz obrotu materiałem siewnym tych odmian znalazły się w treści ustawy "o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin" uchwalonej przez Sejm w czwartek, 27 kwietnia 2006 roku. Tekst ustawy został ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu.

XII Letnia Szkoła Biotechnologii

XII-ta Letnia Szkoła Biotechnologii organizowana przez Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG-AMG (MWB UG i AMG), Centrum Doskonałości BioMoBiL oraz ScanBalt Knowledge Network odbędzie się w dniach 16-23 lipca 2006 r. w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym "ŁAPINO" w Łapinie (koło Kolbud) nad jeziorem Łapińskim.

Magnetyczna nanotechnologia w walce z rakiem

Od dłuższego czasu wiadomo, że magnetyzm jest fundamentalną własnością wszystkich materiałów i znalazł on szerokie zastosowanie zarówno w elektronice jak i biologii, przy produkcji dysków twardych oraz przy obrazowaniu rezonansem magnetycznym. Magnetyzm ma też potencjalnie ogromne możliwości zastosowania na nanoskalę.

Znajdź wakacyjną praktykę w 3 minuty! - pracuj.pl

pracuj praktykiMasz apetyt na coś więcej niż studiowanie? Przeraża Cię perspektywa szukania praktyk odpowiadających Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z pierwszego interaktywnego przewodnika "PRAKTYKI 2006", zawierającego ofertę ponad 80 firm! Za darmo!

Biomateriał do regeneracji tkanek miękkich

kolagen biomateriałZespół polskich naukowców z Instytutu Polimerów Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem dr hab. Krystyny Pietruchy opracował biomateriał kolagenowy, który regeneruje, wzmacnia, uzupełnia lub zastępuje tkankę miękką. Trwające od kilku lat badania, potwierdziły wyjątkową skuteczność biomateriału w zastosowaniach medycznych, głównie neurochirurgii, chirurgii ogólnej i rekonstrukcyjnej oraz transplantologii.

Cofnięto proces podziału komórkowego

Po klonowaniu ssaków z komórek somatycznych udało się przełamać następną "niemożliwość" w cyklu komórkowym. Udało się doprowadzić do cofnięcia procesu podziału komórek. O ile klonowanie można nazwać zmianą drogi cyklu komórkowego, to w tym przypadku po raz pierwszy udało się go cofnąć.

Dr Jekyll i Mr Hyde - podwójna osobowość ważnych białek

fosforylaza tymidynoweaTen sam sygnał, odpowiedzialny za pobudzenie odpowiedzi immunologicznej, wywołującej astmę oraz alergię, może również, hamować rozwój przewlekłych chorób zapalnych, takich jak artretyzm czy stwardnienie rozsiane-donoszą wyniki badać naukowców z University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine. Badaczom udało się wyjaśnić, w jaki sposób interleukina-25, białko należące do grupy cytokin, z jednej strony zapobiega powstaniu wyniszczającego zapalenia, z drugiej natomiast, pobudza odpowiedź immunologiczną wywołującą alergię oraz astmę.

Prawo Wyboru - Apel do Parlamentu i Rządu RP

Apel polskich naukowców do Parlamentu RP o zmianę zapisu w ustawie "o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin" wprowadzającej całkowity zakaz obrotu materiałem siewnym odmian roślin zmodyfikowanych genetycznie.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172