ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

BioForum 2010

Bio Forum 2009BioForum 2010 - Forum Biotechnologii, Farmacji i BioBiznesu Krajów Europy Środkowej odbędzie się w dniach 19-21 maja 2010 w Łodzi. Nowością będzie BioPartnering - możliwość umawiania spotkań biznesowych z potencjalnymi partnerami dla firm, projektów B+R i in.

Metody klasteryzacji hierarchicznej w biologii

Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Genetycznego, przy współpracy Instytutu Oceanologii PAN i Sopockiego Towarzystwa Naukowego, zaprasza na drugą edycję trzydniowego kursu pod tytułem: Metody klasteryzacji hierarchicznej w biologii, w dniach 4-6 lutego 2010.

Ile mutacji powstaje w każdym z nas?

Narodziny każdego człowieka wiąże się z powstaniem około stu nowych mutacji (zmian) w DNA. Większość z nich nie ma większego znaczenia ale niektóre mogą powodować bardzo poważne choroby czy defekty naszego organizmu.

Targi EuroLab 2010

Targi EuroLab 2007Analityka chemiczna, Life Science oraz metrologia – oferty z tych sektorów nie zabraknie na pewno, ale to nie wszystko. W programie najbliższej edycji największych w Polsce targów dla branży laboratoryjnej znajdą się takie pozycje, których osoby żądne wiedzy nie mogą przeoczyć. XII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2010 odbędą się w dniach 3-5 marca 2010 w Warszawie.

Poznano DNA świni

ŚwiniaMiędzynarodowej grupie naukowców udało się poznać genom świni domowej, co może pomóc w leczeniu zarówno ludzi, jak i świń oraz opracowaniu szczepionek na grypę - informuje agencja Associated Press.

Pamięć krótkotrwała i długotrwała jest w różnych miejscach mózgu

Często się zdarza, że bez problemu przypominamy sobie zdarzenia, nazwiska sprzed jakiegoś czasu, a nie pamiętamy osoby poznanej na dzisiejszym przyjęciu. Przyczyną są dwa rodzaje pamięci krótkotrwała i długotrwała. Okazuje się, że obie z nich działają na zupełnie innych zasadach i występują w różnych miejscach mózgu.

Grypa rozwija biznes koncernom farmaceutycznym

Medycyna to zbawienie ludzkości ale i prawdziwa Puszka Pandory. To drugie stwierdzenie dotyczy wszystkich chorób, które udaje się tylko zaleczyć ale nie wyleczyć. Wszystkie takie schorzenia leczy się objawowo. Stąd powiedzenie, że katar nie leczony trwa siedem dni a leczony tydzień. Do chorób takich należą większość schorzeń wirusowych, w tym grypa. Nie ma na nie lekarstwa można jedynie złagodzić ich przebieg.

BIOTECHNICA 2009 - wzrost znaczenia biotechnologii

BIOTECHNICA 2008Rosnący stopień akceptacji i wzrost znaczenia biotechnologii w gospodarce. Widoczny wzrost liczby wystawców, powierzchni wystawowej i liczby zwiedzających. Znaczący rezonans, jaki wywołały poruszane podczas konferencji tematy bioinformatyki, protein, medycyny regeneracyjnej i gospodarki opartej na biotechnologiach - tak w skrócie można podsumować targi BIOTECHNICA 2009.

Nowe odmiany kukurydzy GM w UE

Kukurydza GMOKomisja Europejska podjęła decyzje o autoryzacji 3 odmian kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej MON88017, MON89034, 59122xNK603 dla importu oraz wykorzystania do produkcji żywności i pasz. Wszystkie 3 odmiany uzyskały pozytywną opinię naukową Panelu ds. GMO Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i przeszły pełną procedurę autoryzacji przewidzianą prawem Unii Europejskiej.

Szkolenie Zarządzanie własnością intelektualną podstawą funkcjonowania sektora life science w Polsce

Przedłużona została rekrutacja do udziału w II edycji bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez specjalistów Centrum Transferu Technologii Medycznych Park Technologiczny Sp. z o.o. w ramach Projektu: Zarządzanie własnością intelektualną podstawą funkcjonowania sektora life science w Polsce współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego.

V Dzień Przedsiębiorczości UJ

Dni Przedsiębiorczości UJW tym roku będzie to już piąta edycja Dni Przedsiębiorczości UJ, które mają na celu promowanie innowacyjnej przedsiębiorczości wśród studentów, absolwentów, oraz młodych pracowników naukowych uczelni krakowskich. 25 listopada 2009 zapraszamy do Auditorium Maximum UJ na Dzień Przedsiębiorczości UJ pt. INTERNET-BIZNES: nowe trendy, zagrożenia, szanse, opinie, kierunek rozwoju.

Komórki macierzyste pomagają poznać geny niepłodności

embrionalne komórki macierzysteBadania gamet otrzymanych z ludzkich zarodkowych komórek macierzystych pozwoliły na analizę genów zaangażowanych w powstawanie komórek jajowych i plemników. Zdaniem autorów pracy opublikowanej na łamach czasopisma "Nature", naukowców ze Stanford University, badania te przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn bezpłodności kobiet i mężczyzn.

Działanie związków ochrony roślin przed suszą

Odporność roślin na susze związane jest z działaniem białek stresowych. Są to związki uaktywniające się w niekorzystnych warunkach środowiskowych i stabilizujące funkcjonowanie najważniejszych procesów i organelli komórkowych. Ostatni udało się poznać lepiej jedno z nich - kwas abscysynowy.

Transpozony - skaczące geny wspomagające ewolucję

DNATranspozony to jedne z bardziej tajemniczych elementów w naszych genach. Są to fragmenty DNA, które potrafią przemieszczać się z jednego miejsca w drugie. Jedna z teorii głosi o ich pochodzeniu po dawnych wirusach, które utraciły swoja zjadliwość. Nowsze badania wskazują na ich olbrzymią rolę w powstawaniu nowych mutacji, prowadzących do ewoluowania nowych gatunków.

Ewolucja czasami przyspiesza

Coraz więcej badań wskazuje na możliwość formowania się poszczególnych gatunków czy grup genów z różną szybkością. Oznacza to, że zmiany w genach nie zachodzą ani powoli, ani stopniowo. Jest to o tyle istotne, że wiele analiz badających genealogie czy etapy powstania gatunków bazuje na średnich wartościach zachodzących zmian w genach całej grupy, a często wszystkich zwierząt czy organizmów.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172