ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Myszy poczwórnie umięśnione

Modyfikując dwa geny u myszy udało się stworzyć gryzonie o czterokrotnie większym umięśnieniu niż ich pobratymcy.

Struktura spinki do włosów w walce z HIV

Ogólny mechanizm rozprzestrzeniania się HIV jest powszechnie znany. Naukowcy naśladując struktury naturalnie występujące w komórce planują stworzyć lek, który swoją strukturą będzie blokował proces rozwojowy wirusa.

EDF jako łącznik śmierci między bakteriami

Czynniki negatywnie wpływające na życie bakterii najczęściej powodują ich śmierć. Za destrukcję komórki odpowiada wiele mechanizmów. Jednym z nich jest mazEF, który - jak donoszą ostanie wyniki badań - współdziała z czynnikiem zewnątrzkomórkowym - EDF. Jest to czynnik, który "informuje" pozostałe bakterie w kolonii o zaistniałym niebezpieczeństwie i indukuje mechanizmy samobójcze w komórkach bakteryjnych.

Immunologia a angiogeneza

Według najnowszych doniesień komórki układu odpornościowego mogą mieć znaczenie w przebiegu angiogenezy - procesu formowania się nowych naczyń krwionośnych, istotnego nie tylko z punktu widzenia fizjologii, ale również w rozwoju licznych chorób, np. nowotworów czy endometriozy.

Powierzchnia upraw roślin GMO w Europie stale się zwiększa

GMO RaportEuropaBio, przedstawiła najnowsze informacje nt. wielkości upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych w Europie – 110 077 hektarów w 7 państwach Unii Europejskiej, co oznacza 77% wzrost w ciągu ostatniego roku.

W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze

W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty BadawczeFirma farmaceutyczna Adamed w dniu 29 października 2007 r. zainaugurowała program "W Poszukiwaniu Tej Złotej – Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze". Konkurs ten skierowany jest do naukowców z dziedzin medycznych, farmaceutycznych, biologicznych oraz biotechnologicznych. Projekty badawcze do konkursu można zgłaszać do końca lutego 2008 r., natomiast zakończenie konkursu oraz ogłoszenie wyników planowane jest na czerwiec 2008 r.

Odczytano z genów zdolność mowy i kolor włosów neandertalczyków

neandertalczykMowa to cecha jaka różni ludzi od wszystkich innych gatunków, to coś uważana za nadanie nam człowieczeństwa. Wygląda na to, że neandertalczyk umiał posługiwać się nią równie dobrze jak ludzie współcześni. Wskazują na to wersje genu, takiego samego jak u nas, a nieobecne nawet u szympansów.

Wpływ wirusów na rozwój nowotworów

Uśmiercając duże ilości zdrowych komórek w organizmie, a oszczędzając komórki zmutowane wirusy mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów złośliwych - o teorii naukowców amerykańskich informuje pismo "PLoS ONE".

Inhibitor heparanazy w leczeniu raka

Dotychczasowe badania pokazały, że komórki nowotworowe nadprodukują enzym heparanazę, która trawi polisacharyd siarczan heparanu. Ilość tego enzymu wydzielonego przez komórki odpowiada złośliwości nowotworu. W najnowszym badaniu naukowcy sugerują, że inhibitor heparanazy byłby interesującym kandydatem na lek antynowotworowy.

Nanosanepid

W nieodległej przyszłości takie czynności jak sprawdzanie daty ważności na pudełku czekoladek, przydatności wody do spożycia czy wykrywanie obecności w próbce np. bakterii E. coli, mogą sprowadzić się do jednej czynności jaką będzie... sprawdzenie koloru. Dokonać tych rzeczy, którymi de facto zajmuje się sanepid, ma miniaturowy, biochemiczny sensor.

Francja wstrzymuje komercyjne uprawy GMO

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział wprowadzenie zakazu komercyjnych upraw Genetycznie Modyfikowanych Organizmów we Francji.

Genotyp GABRA2 a leczenie alkoholizmu

alkoholJuż od dawna naukowcy starają się dopasować sposób leczenia do konkretnego pacjenta na podstawie jego indywidualnych cech, co pozwala na uzyskanie zdecydowanie lepszych wyników terapii. Podobnie jest w przypadku leczenia alkoholizmu, różnice indywidualne wymagają odpowiedniego rodzaju terapii.

KE autoryzowała kolejne odmiany roślin GMO

Komisja Europejska przyjęła decyzje zezwalające na wprowadzenie do obrotu produktów, składających się lub wyprodukowanych z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy 3 odmian: 1507xNK603, NK603 x MON810 oraz 59122 Herculex RW. Ponadto przyjęto decyzję zezwalającą na wprowadzenie do obrotu żywności i paszy wyprodukowanej z genetycznie zmodyfikowanego buraka cukrowego H7-1.

Trzecie Dni Przedsiębiorczości UJ

Trzecie Dni Przedsiębiorczości UJKoło biznesu – wielka gra ekonomiczna, Młodzi przedsiębiorcy w realu, Potentaci innowacyjnych rozwiązań, Jak skutecznie wejść na rynek? - to wybrane zagadnienia, które pojawią się od 14 do 16 listopada 2007 w trakcie trzecich Dni Przedsiębiorczości odbywających się na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rośliny Bt szkodliwe dla ekosystemów wodnych?

Od wielu lat trwa dyskusja nad wpływem roślin GMO z owadobójczymi genami Bt na naturalne ekosystemy. Przeciwnikom tych upraw przybył nowy argument. Naukowcy z Indiana University wykazali ich szkodliwy wpływ na organizmy wodne.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172