ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Przełom w genetycznym diagnozowaniu raka?

Jak informuje serwis Gazeta.pl polscy naukowcy proponują test genetyczny, który u 5 proc. osób za jednym zamachem określa ryzyko zachorowania na kilka nowotworów.

Gmina Łapanów kolejną Strefą Wolną od GMO

gmo freeRada Gminy Łapanów (woj. małopolskie) podjęła decyzją o utworzeniu Strefy Wolnej od GMO. Jest to pierwsza gmina w Małopolsce, która podjęła taką decyzję. Na najbliższą sesję sejmiku wojewódzkiego ma też trafić apel o utworzenie strefy wolnej od GMO w całej Małopolsce. Dotychczas w Polsce obszarami wolnymi od GMO ogłosiły się grupy gospodarstw z rejonu Stryszowa w Małopolsce, Jeleniej Góry, Torunia i całe województwo podkarpackie. Apel o utworzenie strefy wolnej od GMO w Małopolsce podpisało już wiele osób i organizacji.

Białko powodujące zespół Downa spowalnia rozwój raka

Naukowcy odkryli, że nadmierna synteza białka o nazwie DSCR-1(Down Syndrome Critical Region 1) blokuje formowanie się nowych naczyń krwionośnych i dzięki temu redukuje rozrost nowotworu. Dzięki temu odkryciu będzie możliwe rozpoczęcie prac nad nowym sposobem leczenia ludzi chorych na raka.

Projekt nowelizacji ustawy o GMO

modyfikowana kukurydza gmoW Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o GMO. Także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawia projekt kolejnej nowelizacji ustawy. Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. MRiRW w swoim projekcie wnioskuje o wprowadzenie przepisów regulujących kwestie współistnienia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych z uprawami konwencjonalnymi i ekologicznymi.

Fenomen siRNA

Małe interferujące RNA RNA (siRNA) znane są od kilku lat. Są to małe cząsteczki kwasu rybonukleinowego, komplementarne do pewnych odcinków komórkowego DNA. siRNA występują naturalnie w żywych organizmach, gdzie wykorzystywane są przez komórki do wyciszania pewnych genów, których ekspresja nie jest akurat wskazana. Dochodzi wtedy do połączenia specyficznej cząsteczki siRNA z odcinkiem DNA, do którego jest ona komplementarna. Dzięki temu nie nastąpi ekspresja określonego genu, gdyż dany odcinek DNA jest zablokowany. Proces ten jest odwracalny i w razie potrzeby dany gen może zostać odblokowany.

Różne gatunki roślin mogą przekazywać sobie geny

Wymiana genów pomiędzy różnymi gatunkami roślin możliwa jest za pośrednictwem ich pasożytów – twierdzą naukowcy z Indiana University Bloomington w najnowszym wydaniu Nature. Odbywa się mechanizmem tzw. "poziomego transferu genów".

*Białko pamięci*

Badania potwierdziły, że białko mBDNF (ang. mature brain-derived neurotrophic factor) bierze udział w powstawaniu pamięci długotrwałej. Uważa się, że może w tym procesie pełnić kluczową rolę. Od pewnego czasu było podejrzewane o pełnienie funkcji podczas powstawania pamięci, zaś opublikowany w Science artykuł jest tego dowodem.

Myszy tracą na wadze, mimo że jedzą więcej

Australijskim naukowcom udało się stworzyć genetycznie modyfikowane myszy, które tracą na wadze, mimo że jedzą więcej. Sekret leży w genie c-Cbl, który u owych myszek został zmodyfikowany.

Tlenek azotu jest niezbędny do rozwoju

Badania przeprowadzone na muszkach Drosophila Mealnogaster dowodzą, iż tlenek azotu (NO) jest niezbędny do rozwoju organizmu. W swojej nowej pracy naukowcy Grigori Enikolopov, Michael Regulski i ich współpracownicy z Cold Spring Harbor Laboratory dowiedli, że aktywność NOS (enzymu: syntazy tlenku azotu) jest niezbędna do rozwoju zarodka. Te z nich, które były pozbawione genu kodującego NOS obumarły.

Kontrole produktów pod kątem zawartości składników MG

Od poniedziałku ruszy w całej Polsce kontrola artykułów spożywczych pod kątem zawartości w nich składników modyfikowanych genetycznie i ich oznakowania - czytamy w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej.

Po raz pierwszy sklonowano owady

klonowanie owadówPięć sklonowanych muszek owocowych - Drosophila melanogaster - udało się uzyskać badaczom z Kanady - informuje pismo "Genetics". W doświadczeniu zastosowano zmodyfikowaną powszechnie stosowaną technikę klonowania ssaków - poprzez transfer jąder (nuclear transfer). Do komórek jajowych pozbawionych własnego jądra badacze przenosili jądra z komórek somatycznych rozwijających się zarodków muszek, a nie z komórek osobników dorosłych. Modyfikacja ta ułatwiła sklonowanie muszek, gdyż materiał genetyczny z komórek zarodkowych znacznie łatwiej ulega przeprogramowaniu (za pomocą którego odzyskuje cechy jądra zarodka w początkowym okresie rozwoju) niż DNA z komórek dorosłych.

Wyhodowano myszy odporniejsze na raka

W Hiszpańskich laboratoriach Narodowego Centrum Raka w Madrycie narodziły się niezwykłe myszy. Zostały one genetycznie zmodyfikowane, by posiadać trzy, zamiast dwóch, kopii genu odpowiedzialnego za kontrolę podziału komórkowego. Jest to gen supresorowy Ink4a/ARF.

Odkryto enzym odpowiedzialny za replikację wirusa HIV

hivNaukowcy odkryli, że enzym komórkowy pomaga przetransportować materiał genetyczny wirusa HIV na zewnątrz jądra komórkowego, gdzie może on być zamieniony w białka, które rozpoczną o wiele bardziej destrukcyjną pracę. Komórkowy enzym reprezentuje potencjalnie nowy cel pomocny w rozwoju ulepszania leków przeciwko HIV, jak mówią naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Infekcyjnych (NIAID), z Narodowego Instytutu Zdrowia oraz Centrum Uniwersyteckiego McGilla do spraw AIDS.

Telefony komórkowe a ryzyko rozwoju raka

Według najnowszysch badań Szwedzkich naukowców korzystanie z telefonów komórkowych przez 10 lat podwaja ryzyko rozwoju raka głowy (ang. head tumor, acoustic neuroma- nowotwór rozwijający się na nerwie łączącym ucho z mózgiem) - czytamy na stronach Nature.

Coraz bliżej sklonowania naczelnych

klonowanie naczelnychAmerykańskim biologom udało się uzyskać klonowane małpie embriony i przenieść je do organizmów matek zastępczych. Wprawdzie żadna z uzyskanych ciąż nie przetrwała dłużej niż miesiąc, ale jest to jeden z najlepszych rezultatów jeśli chodzi o klonowanie przedstawiciela naczelnych. Autorem tego przedsięwzięcia jest Gerald Schatten z Uniwersytetu w Pitsburgu. Schatten i jego współpracownicy skopiowali technikę użytą wcześniej do klonowania ludzkich embrionów wykonanego w celu wyodrębnienia embrionalnych komórek zarodkowych.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172