Zakaz uprawy GMO w całej Małopolsce?

Radni sejmiku wojewódzkiego obradowali dzisiaj nad rezolucją w sprawie roślin genetycznie modyfikowanych. Zamierzają wystąpić do ministra rolnictwa, by zakazał ich uprawy w Małopolsce.
» czytaj dalej

Przełom w genetycznym diagnozowaniu raka?

Jak informuje serwis Gazeta.pl polscy naukowcy proponują test genetyczny, który u 5 proc. osób za jednym zamachem określa ryzyko zachorowania na kilka nowotworów.
» czytaj dalej

Gmina Łapanów kolejną Strefą Wolną od GMO

gmo freeRada Gminy Łapanów (woj. małopolskie) podjęła decyzją o utworzeniu Strefy Wolnej od GMO. Jest to pierwsza gmina w Małopolsce, która podjęła taką decyzję. Na najbliższą sesję sejmiku wojewódzkiego ma też trafić apel o utworzenie strefy wolnej od GMO w całej Małopolsce. Dotychczas w Polsce obszarami wolnymi od GMO ogłosiły się grupy gospodarstw z rejonu Stryszowa w Małopolsce, Jeleniej Góry, Torunia i całe województwo podkarpackie. Apel o utworzenie strefy wolnej od GMO w Małopolsce podpisało już wiele osób i organizacji.
» czytaj dalej

Białko powodujące zespół Downa spowalnia rozwój raka

Naukowcy odkryli, że nadmierna synteza białka o nazwie DSCR-1(Down Syndrome Critical Region 1) blokuje formowanie się nowych naczyń krwionośnych i dzięki temu redukuje rozrost nowotworu. Dzięki temu odkryciu będzie możliwe rozpoczęcie prac nad nowym sposobem leczenia ludzi chorych na raka.
» czytaj dalej

Projekt nowelizacji ustawy o GMO

modyfikowana kukurydza gmoW Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o GMO. Także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawia projekt kolejnej nowelizacji ustawy. Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. MRiRW w swoim projekcie wnioskuje o wprowadzenie przepisów regulujących kwestie współistnienia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych z uprawami konwencjonalnymi i ekologicznymi.
» czytaj dalej

Fenomen siRNA

Małe interferujące RNA RNA (siRNA) znane są od kilku lat. Są to małe cząsteczki kwasu rybonukleinowego, komplementarne do pewnych odcinków komórkowego DNA. siRNA występują naturalnie w żywych organizmach, gdzie wykorzystywane są przez komórki do wyciszania pewnych genów, których ekspresja nie jest akurat wskazana. Dochodzi wtedy do połączenia specyficznej cząsteczki siRNA z odcinkiem DNA, do którego jest ona komplementarna. Dzięki temu nie nastąpi ekspresja określonego genu, gdyż dany odcinek DNA jest zablokowany. Proces ten jest odwracalny i w razie potrzeby dany gen może zostać odblokowany.
» czytaj dalej

Różne gatunki roślin mogą przekazywać sobie geny

Wymiana genów pomiędzy różnymi gatunkami roślin możliwa jest za pośrednictwem ich pasożytów – twierdzą naukowcy z Indiana University Bloomington w najnowszym wydaniu Nature. Odbywa się mechanizmem tzw. "poziomego transferu genów".
» czytaj dalej

*Białko pamięci*

Badania potwierdziły, że białko mBDNF (ang. mature brain-derived neurotrophic factor) bierze udział w powstawaniu pamięci długotrwałej. Uważa się, że może w tym procesie pełnić kluczową rolę. Od pewnego czasu było podejrzewane o pełnienie funkcji podczas powstawania pamięci, zaś opublikowany w Science artykuł jest tego dowodem.
» czytaj dalej

Myszy tracą na wadze, mimo że jedzą więcej

Australijskim naukowcom udało się stworzyć genetycznie modyfikowane myszy, które tracą na wadze, mimo że jedzą więcej. Sekret leży w genie c-Cbl, który u owych myszek został zmodyfikowany.
» czytaj dalej

Tlenek azotu jest niezbędny do rozwoju

Badania przeprowadzone na muszkach Drosophila Mealnogaster dowodzą, iż tlenek azotu (NO) jest niezbędny do rozwoju organizmu. W swojej nowej pracy naukowcy Grigori Enikolopov, Michael Regulski i ich współpracownicy z Cold Spring Harbor Laboratory dowiedli, że aktywność NOS (enzymu: syntazy tlenku azotu) jest niezbędna do rozwoju zarodka. Te z nich, które były pozbawione genu kodującego NOS obumarły.
» czytaj dalej

Kontrole produktów pod kątem zawartości składników MG

Od poniedziałku ruszy w całej Polsce kontrola artykułów spożywczych pod kątem zawartości w nich składników modyfikowanych genetycznie i ich oznakowania - czytamy w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej.
» czytaj dalej

Po raz pierwszy sklonowano owady

klonowanie owadówPięć sklonowanych muszek owocowych - Drosophila melanogaster - udało się uzyskać badaczom z Kanady - informuje pismo "Genetics". W doświadczeniu zastosowano zmodyfikowaną powszechnie stosowaną technikę klonowania ssaków - poprzez transfer jąder (nuclear transfer). Do komórek jajowych pozbawionych własnego jądra badacze przenosili jądra z komórek somatycznych rozwijających się zarodków muszek, a nie z komórek osobników dorosłych. Modyfikacja ta ułatwiła sklonowanie muszek, gdyż materiał genetyczny z komórek zarodkowych znacznie łatwiej ulega przeprogramowaniu (za pomocą którego odzyskuje cechy jądra zarodka w początkowym okresie rozwoju) niż DNA z komórek dorosłych.
» czytaj dalej

Wyhodowano myszy odporniejsze na raka

W Hiszpańskich laboratoriach Narodowego Centrum Raka w Madrycie narodziły się niezwykłe myszy. Zostały one genetycznie zmodyfikowane, by posiadać trzy, zamiast dwóch, kopii genu odpowiedzialnego za kontrolę podziału komórkowego. Jest to gen supresorowy Ink4a/ARF.
» czytaj dalej

Odkryto enzym odpowiedzialny za replikację wirusa HIV

hivNaukowcy odkryli, że enzym komórkowy pomaga przetransportować materiał genetyczny wirusa HIV na zewnątrz jądra komórkowego, gdzie może on być zamieniony w białka, które rozpoczną o wiele bardziej destrukcyjną pracę. Komórkowy enzym reprezentuje potencjalnie nowy cel pomocny w rozwoju ulepszania leków przeciwko HIV, jak mówią naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Infekcyjnych (NIAID), z Narodowego Instytutu Zdrowia oraz Centrum Uniwersyteckiego McGilla do spraw AIDS.
» czytaj dalej

Telefony komórkowe a ryzyko rozwoju raka

Według najnowszysch badań Szwedzkich naukowców korzystanie z telefonów komórkowych przez 10 lat podwaja ryzyko rozwoju raka głowy (ang. head tumor, acoustic neuroma- nowotwór rozwijający się na nerwie łączącym ucho z mózgiem) - czytamy na stronach Nature.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172