Udział RNAi w wyciszaniu genów konkretnej tkanki

Naukowcy z Uniwersytetu w Texasie opracowali nowatorską technikę używania znanej już wcześniej cząsteczki RNAi (interferującego RNA). RNAi uważane jest za "narzędzie molekularne", które zarówno może znieść funkcję danego genu w ludzkim genomie jak i leczyć choroby. Wyniki eksperymentu dowiodły, że cząsteczka RNAi może być używana do wyciszania wybranych genów w danych tkankach myszy, co pozwala określić ich znaczenie.
» czytaj dalej

Wirusowy harpun

Zespół naukowców z Northwestern University odkrył strukturę białka, które warunkuje zdolność wirusów z rodziny paramyxoviridae, m.in. powodujących odrę, świnkę i wiele innych chorób układu oddechowego, do łączenia się i infekowania ludzkich komórek.
» czytaj dalej

Świetlny przełącznik

Jonotropowy receptor glutaminy jest kanałem jonowym, który po przyłączeniu glutaminy otwiera się pozwalając na nieselektywny przepływ kationów – Na+, K+ i w mniejszych ilościach Ca2+. Ta bramka dla jonów została zmodyfikowana aby otwierać się jak Sezam przed Alibabą – na każde życzenie. W przypadku tego białka zamiast komendy "sezamie otwórz się" używa się fali świetlnej.
» czytaj dalej

Kukurydza MON863 i GA21 dostępne w Unii jako żywność

Kukurydza MON863 i GA21Komisje Europejska zezwoliła na sprzedaż jako żywność dwóch odmian transgenicznej kukurydzy. Kukurydzy MON863 odpornej na szkodniki korzeni, importowanej już w calach paszowych i GA21 z tolerancją na środki ochrony roślin, nowej w Unii. 10 letnie zezwolenie wyklucza uprawę tych odmian.
» czytaj dalej

Powierzchnia upraw GMO na świecie stale wzrasta

GMO RaportPopyt ze strony rolników przesądził o corocznym dwucyfrowym wzroście areału upraw biotechnologicznych od czasu ich komercjalizacji dziesięć lat temu. W roku 2005 uprawy biotechnologiczne pojawiły się w czterech nowych krajach i zaangażowały dodatkowe ćwierć miliona rolników, co jest częścią wzrostu o 11 procent światowego areału tych upraw - mówi raport dr Clive Jamesa, prezesa i założyciela ISAAA, Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych.
» czytaj dalej

Polska na szarym końcu w rankingu innowacyjności

Kraje skandynawskie są w czołówce w rankingu "innowacyjnych" krajów Unii Europejskiej, razem z Niemcami, a także Szwajcarią. Polska jest na szarym końcu i Komisja Europejska zaliczyła ją w opublikowanym 12 stycznia raporcie do krajów "tracących grunt pod nogami".
» czytaj dalej

Polka współodkrywcą elementu mechanizmu naprawy DNA

24-letnia Polka kierowała międzynarodowym projektem badawczym, w ramach którego dokonano bardzo ważnego odkrycia w dziedzinie biologii molekularnej - ustalono nieznany wcześniej element jednego z podstawowych mechanizmów naprawy uszkodzonego DNA. Odkrycie opisano niedawno na łamach pisma "Science".
» czytaj dalej

Transgeniczna kukurydza na niedobór żelaza

transgeniczna kukurydzaStworzona została genetycznie modyfikowana kukurydza, która może się stać wydajnym źródłem żelaza. Niedobór tego mikroelementu jest poważnym problemem żywieniowym w krajach rozwijających się. Dieta uboga w żelazo, dotykająca prawie dwóch miliardów ludzi, jest przyczyną anemii u dzieci, chronicznego znużenia u dorosłych. Wyniki doświadczenia zostały opublikowane w grudniowym Plant Molecular Biology.
» czytaj dalej

Chimery genów i białka fuzyjne

W styczniowym wydaniu magazynu Genome Research, dwie grupy naukowców opisały szeroko rozpowszechniony fenomen ludzkiego genomu nazywany chimeryzmem indukowanym transkrypcją (transcription-induced chimerism – TIC), w którym to dwa sąsiadujące ze sobą geny produkują jeden fuzyjny transkrypt RNA. Odkrycie to może mieć zastosowanie zarówno w projektowaniu leków jak i lepszym rozumieniu mechanizmów będących podstawą ewolucji, regulacji transkrypcji i organizacji genomu.
» czytaj dalej

Lupeol zwalcza raka prostaty

Jak donoszą najnowsze badania lupeol, naturalny kwas salicylowy, występujący z takich owocach jak oliwki, mango, truskawki, winogrona, zwalcza ludzkie i zwierzęce komórki rakowe.
» czytaj dalej

Komórki macierzyste lekarstwem na anemię sierpowatą

Naukowcy z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center po raz pierwszy zastosowali terapię genową za pomocą komórek macierzystych oraz interferencyjnego RNA do leczenia anemii sierpowatej.
» czytaj dalej

Gen microRNA reguluje długość życia

Geny kontrolujące czas formowania się poszczególnych organów mają również wpływ na kontrolę okresu starzenia się oraz śmierć organizmu, są zatem dowodem na istnienie zegara biologicznego.
» czytaj dalej

Klonowanie Hwang*a to oszustwo

Południowokoreańskiego naukowiec prof. Hwang Wu-Suk umyślnie sfabrykował wyniki swoich badań nad klonowaniem komórek macierzystych. Oznajmili członkowie komisji powołanej do zbadania sprawy. Naukowiec-oszust zrzekł się profesury na Uniwersytecie Seulskim.
» czytaj dalej

Najważniejsze odkrycia roku 2005 według *Science*

Za najważniejsze osiągnięcie naukowe roku 2005 redakcja prestiżowego pisma "Science" uznała odkrycia związane z teorią ewolucji: mapę genomu szympansa, rekonstrukcję genomu wirusa grypy hiszpanki i odkrycie wpływu pojedynczego genu na powstanie nowych gatunków ryb.
» czytaj dalej

Roślinne komórki macierzyste

Totipotencjalne komórki macierzyste pozwalają roślinom na budowę nowych organów przez całe ich życie. Do tej pory niejasnym jednak było, jak hormony i czynniki genetyczne współdziałają ze sobą aby uchronić rośliny przed powstawaniem guzów lub niekontrolowanych guzopodobnych narośli. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka Biologii Rozwoju odkryli mechanizm sprzężenia, zawierający hormony wzrostu i regulatory białkowe, który kontroluje liczbę komórek macierzystych produkowanych przez rośliny. Wyniki badań są niezwykle istotne dla wszystkich naukowców zajmujących się badaniem komórek macierzystych.
» czytaj dalej

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172