ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Przewodnik *Praktyki 2005*

Chcesz odbyć staż i nie wiesz od czego zacząć? Sięgnij po przewodnik "Praktyki" – to już piąta edycja, wydana przez firmę Communication Partners, m.in. właściciela portali pracuj.pl i edu.pracuj.pl.

Leki z komputera

Leki z komputeraNaukowcy wykorzystali metody komputerowe w celu identyfikacji cząsteczek, które mogły by służyć jako przyszłe leki na ciężkie schorzenie układu nerwowego. Zanalizowali in silico ponad 1,5 miliona małych cząsteczek w celu identyfikacji tych o najwyższym powinowactwie do białka biorącego udział w patogenezie choroby i mogących być potencjalnymi kandydatami na terapeutyk.

Identyfikacja nowego celu dla terapii przeciwrakowej

Przez około dziesięć lat naukowcy starali się poznać wewnątrzkomórkowy szlak sygnałowy, który jest istotny dla powstania wielu nowotworach mózgu i prostaty. Podczas gdy naukowcom udało się poznać część drogi regulacji podziału komórki, część elementów była wciąż okryta tajemnicą. Naukowcom z Whitehead Institute For Biomedical Research pod przewodnictwem David*a Sabatini udało się zidentyfikować i opisać rolę białka, które jak wierzą, jest brakującym komponentem. Odkrycie jednocześnie pogłębia wiedzę o regulacji funkcji komórki jak i prezentuje nowy cel dla terapii przeciwrakowych.

Zmiana kształtu białka przyczyną zainfekowania HIV

Biolodzy strukturalni z Children*s Hospital Boston oraz Harvard Medical School pokazali jak kluczowa część wirusa HIV zmienia kształt, co pociąga za sobą inne zmiany, które pozwalają wirusowi na wniknięcie do komórek i ich zainfekowanie. Naukowcy skupili się na białku gp120, które wchodzi w skład zewnętrznej błony wirusa. Rozpoznaje ono i dołącza się do tak zwanego receptora CD4, który znajduje się na powierzchni komórki, którą wirus chce zainfekować.

Naturalnie produkowane czynniki hamują wzrost guza nowotworowego

nowotwórNaturalnie produkowane czynniki, tumstatyna, endostatyna, trombospondyna-1 hamują wzrost guza w tkankach. Badania przeprowadzone przez zespół kierowany przez Raghu Kalluri z BIDMC (Beth Israel Deaconess Medical Center) dowodzą, że te trzy związki są produkowane, w mysich tkankach, w ilościach wystarczających by zahamować wzrost naczyń krwionośnych w obrębie nowotworu, nie dopuszczając tym samym, do jego rozwoju.

Komunikat i informacja dotycząca kukurydzy MON 810

W związku z licznymi, wpływającymi do Ministerstwa Środowiska pytaniami dotyczącymi m.in. możliwości wystąpienia przez Polskę na podstawie tzw. klauzuli bezpieczeństwa o niedopuszczenie na nasz rynek kukurydzy MON 810, przekazana została oficjalną informację Ministerstwa Środowiska w powyższej sprawie.

Wirtualna hala targowa

Oferty zatrudnienia u 30 największych pracodawców, prezentacje firm, czaty i fora z osobami zajmującymi się rekrutacją. To wszystko czeka na odwiedzających IV Wirtualne Targi Pracy, organizowane przez Pracuj.pl. Wirtualna hala targowa będzie otwarta od 1 do 3 marca na stronie www.targi24.pl.

Pozakomórkowa hodowla HCV

wirus hcvOpracowany został pozakomórkowy system służący do hodowli i namnażania wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV, ang. Hepatitis C Virus), główną przyczynę chorób wątroby na świecie. Twórcy wierzą, że opracowane – hodowla in vitro w komórkach ludzkiego raka wątroby - przez nich rozwiązanie pozwoli łatwiej badać cykl życiowy tego wirusa. Dotychczasowe prace były utrudnione ze względu ze względu na niedoskonałość metod hodowli wirusa, lub wcześniejszy ich brak.

Płodowe DNA wyizolowane z krwi matki

płódNieinwazyjny test krwi może teraz umożliwić wykrycie w rosnącym zarodku genów odpowiedzialnych za dziedziczną chorobę - talasemię. Naukowcy są przekonani, że technika ta mogłaby być wykorzystana do identyfikacji wielu innych chorób, pozwalając tym samym na ominięcie bardziej inwazyjnej metody, jaką jest punkcja owodni. Badając krew matki można już teraz stwierdzić czy nienarodzone dziecko ma geny odpowiedzialne za powstanie chorób dziedzicznych. Jednak obecne testy pozwalają na wykrycie tylko nieprawidłowości występujących w chromosomach płodu na dużą skalę – np. w przypadku zespołu Down’a, gdzie występuje dodatkowa kopia XXI chromosomu.

Szkice Crick’a oglądają światło dzienne

helisa dnaJedne z najwcześniejszych rysunków przedstawiających podwójną helisę – strukturę DNA, wykonane przez Francis Crick’a zostały opublikowane w Internecie. Medyczna Biblioteka Narodowa USA opublikowała pierwsze, ręczne szkice Crick’a jako jedne z 350 dokumentów zgromadzonych online. Kolekcja zawiera oryginalne dokumenty badawcze gromadzone podczas prac nad strukturą DNA i kodem genetycznym.

Tajemnice powstawania ścian komórkowych

ściana komórkowaDzięki nowej metodzie naukowcy są coraz bliżej zrozumienia, w jaki sposób rośliny syntetyzują włókna celulozowe, pozwalające na budowanie ścian komórkowych. Polisacharydy budujące ściany komórek stanowią ważne źródło odżywcze i posiadają wiele komercyjnych zastosowań. Do tej pory, pomimo wielkiego zainteresowania oraz wielu wysiłków, naukowcom nie udawało się odnaleźć wielu enzymów odpowiedzialnych za łączenie cząsteczek cukru i tworzenie długich włókien.

Otwarte źródło wiedzy w biotechnologii roślin

W najnowszym numerze magazynu Nature ukazał się artykuł opisujący możliwość przeprowadzenia wektorowego transferu genów do roślin z wykorzystaniem innych niż Agrobacterium tumefaciens mikroorganizmów, a dokładnie symbiotyczne bakterie: Rhizobium, Sinorhizobium i Mesorhizobium (znane ze szkolnego przykładu symbiozy - tworzenia brodawek na korzeniach roślin motylkowych).

Odkryto białko odpowiedzialne za wzrost kom. roślinnych

Zarówno wzrost roślin jak i zwierząt jest kontrolowany przez hormony sterydowe. Jednak w przypadku roślin proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany. U zwierząt hormony rozpoczynają swe działanie bezpośrednio w jadrze komórki. U roślin hormony zwane brassisteroidami (BR) rozpoczynają prace już na powierzchnie komórki. Skomplikowana reakcja łańcuchowa otwiera drogę do jadra komórki, gdzie aktywowane są specyficzne geny odpowiedzialne za jej wzrost. Współautor odkrycia Zhi-Yong Wang z Uniwersytetu w Stanford przyznaje, że został odnaleziony kluczowy składnik tej kompleksowej reakcji łańcuchowej. To odkrycie jest o tyle ważne, że pozwoli na przyszłe manipulowanie mechanizmem wzrostu komórki roślinnej w celu zwiększenia urodzajności.

Polacy odkryli nowy sposób niszczenia raka

Jak informuje serwis "Nauka w Polsce - PAP", polscy genetycy odkryli białko, którego kontrola mogłaby umożliwić niszczenie komórek nowotworowych. Jeśli "polskie" białko okaże się skuteczne, lek na raka otrzymamy za kilka lat - mówi nadzorujący badania prof. Piotr Stępień.

Protest Greenpeace przeciw GMO w Polsce

Greenepace przeciw GMOPolicja usunęła 30 działaczy organizacji "Greenpeace" sprzed Kancelarii Premiera. Pikietowali oni budynek, protestując przeciwko zezwoleniu na uprawę i sprzedaż w Polsce genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy. Akcja trwała 2 godziny. Kilku demonstrantów wspięło się po drabinach na balkon nad głównym wejściem do budynku i rozwiesiło transparent z hasłem "Stop GMO, póki nie jest za późno".

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172