ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Światło w walce z rakiem

Naukowcy z instytutu w Ontario, prowadzącego badania nad rakiem, dowiedli nowego sposobu walki z tym schorzeniem. Owym sposobem leczenia chorób nowotworowych jest wykorzystanie od dawna już rozwijanej terapii fotodynamicznej w której wykorzystuje się związki fotouczulające. Z kolei zjawiska plazmonowe jakie wykorzystali uczeni z Rice University do terapii antynowotworowej, także nie są obojętne dla komórek rakowych.

Dym z papierosów zmienia DNA plemników

Dym z papierosówJuż od dawna było wiadomo, że palenie powoduje raka, jednak ostatnio naukowcy dowiedli, że dzieci mogą odziedziczyć zmiany genetyczne od ojca palacza. Kanadyjscy naukowcy wykazali na modelu myszy, że palenie może wywoływać zmiany w sekwencji DNA plemników, zmiany, które potencjalnie mogą zostać odziedziczone przez potomstwo. Rezultaty tych badań zostały opublikowane w czerwcowym wydaniu The Cancer Research.

XIII Letnia Szkoła Biotechnologii

XIII Letnia Szkoła Biotechnologii corocznie organizowana przez pracowników i studentów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-AMG, odbędzie się w dniach 8-15 lipca 2007 roku.

Odczytano genom pierwszego torbacza

OposPo raz pierwszy udało się zsekwencjonować genom torbaczy. Jest nim opos krótkoogonowy (Monodelphis domestica). Ten myszokształtny kuzyn kangurów zamieszkuje tropikalne lasy Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i jest jednym z ponad 60 gatunków torbaczy występujących w Ameryce Południowej. Zamieszkiwanie przez torbacze dwóch odległych lądów Australii i Ameryki Południowej jest jednym z dowodów na wędrówkę kontynentów i ich wspólną genezę.

Elektroda na cząstce

Czy możliwe jest monitorowanie aż 12 tysięcy molekuł w systemie biologicznym, w tym samym czasie? Jak najbardziej! Stworzenie molekuł z maleńkimi elektrodami, razem tworzącymi czipy, na powierzchni których są przeprowadzane są reakcje (lub nie), w zależności od oddziaływań z innymi molekułami, daje możliwość kontrolowania tego, co dzieje się w komórce. Nowozaprojektowane czipy mogą okazać się użyteczne podczas licznych badań z zakresu biologii molekularnej jak np. procesu łączenia liganda z receptorem.

CITTRU: Doktoranci i innowacje

Wykorzystanie indywidualnego potencjału twórczego, kreatywność pracy w zespole oraz biznesowe rozwijanie swoich pomysłów naukowych stanowić będą filary 4. Warsztatów Innowacyjności organizowanych w dniach 14-16 czerwca 2007 specjalnie dla doktorantów UJ przez Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU).

Konferencja BIO Biznes Finanse Innowacje 2007

Bioinnowacje26 i 27 maja b.r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się ogólnopolska Konferencja BIO Biznes Finanse Innowacje. Inicjatywa tworzona przez Koło Naukowe BIO-MED działające przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i AMG we współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości oraz Forum Młodych Gdańskiego Klubu Biznesu jako pierwsza w Polsce umożliwiła konfrontację inwestorów działających w branży biotechnologicznej oraz studentów, doktorantów pragnących stworzyć własny bio-biznes. Trwające dwa dni wydarzenie zgromadziło uczestników oraz prelegentów z całej Polski, pozwoliło na wymianę poglądów, oczekiwań oraz sugestii uświadamiając młodym, ambitnym naukowcom, że stworzenie własnego przedsiębiorstwa działającego w branży biotech to nie utopia.

Białko neutralizujące toksynę Staphylococcus aureus

Toksyna Staphylococcus aureusZaprojektowano białko neutralizujące enterotoksynę B wytwarzaną przez szczepy Staphylococcus aureus, bakterie powodujące zatrucia pokarmowe. Badania przeprowadzone na królikach są bardzo obiecujące i dowodzą ogromnej wydajności reakcji białka z toksyną, jak również jego skuteczności.

Podwójna rola antyonkogenów

Geny supresorowe, nazywane także antyonkogenami, znane są ze swojej roli w zapobieganiu nowotworów przez hamowanie procesu niekontrolowanej proliferacji komórkowej. Jak się jednak okazało, odgrywają one rolę także w kierowaniu rozwojem i naprawą DNA komórek układu nerwowego podczas wczesnych stadiów rozwoju organizmu. Odkrycie to pomoże rozszerzyć wiedzę na temat systemów naprawy DNA obecnych w organizmie człowieka.

Większe korzyści z transgenicznych liści

Niemieccy naukowcy opracowali metodę lepszego wykorzystania roślin transgenicznych, z których są produkowane, następnie wyizolowane i oczyszczone związki wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Lepsza i szybsza metoda oczyszczania białek pozwoli na uzyskanie ich w większej ilości, przy niższych kosztach niż obecnie znane metody.

Odkryto kluczowy enzym biosyntezy witaminy C

Witamina CNaukowcy zidentyfikowali ostatni kluczowy enzym niezbędny do syntezy witaminy C u roślin. Odkrycie to pozwala na objaśnienie całego 10 stopniowego procesu, podczas którego roślina przekształca glukozę w witaminę C, ważny na organizmu antyoksydant.

Testy toksyczności leków

LekiW procesie produkcji leków, jednym z kluczowych etapów decydującym o wprowadzeniu leku do fazy testów klinicznych jest test toksyczności. Dotychczas testy toksyczności przeprowadzane były głownie na żywych zwierzętach. Przełomem jest nowoopracowany test, który wykorzystuje hodowlę komórkową. Testowanie składników leków na tej kulturze pozwoli na określenie ich toksyczności.

Brytyjska zgoda na embrionalne hybrydy zarodkowe

Rząd brytyjski wydał zgodę na badania w toku których tworzone są embrionalne hybrydy. Na początku 2007 roku trzy grupy badawcze złożyły wniosek o zgodę na tego typu badania, a bardzo liberalny Urząd do Spraw Płodności i Embriologii (HFEA), nieoczekiwanie, miał je odrzucić.

Zajrzyj w oczy AID

AIDDo skutecznego opracowania metody leczenia schorzeń najlepszym sposobem jest dokładne zaznajomienie się z przyczynami choroby, wszystkich związków biorących udział w procesie jej powstawania oraz sposobów ich regulacji. Jednym z przykładów są badania nad enzymem AID. Zostały bowiem stworzone dwie nowe odmiany myszy, dzięki którym będzie można śledzić działanie enzymu, który najprawdopodobniej pełni kluczową rolę podczas odpowiedzi immunologicznej zarówno w komórkach zdrowych jak i rakowych.

Bezpieczniejsze leczenie nowotworów

Chemioterapia wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi. Jednak dzięki nowej technologii opracowanej przez australijską firmę EnGeneIC możliwa będzie aplikacja chemioterapeutyków nieszkodliwa dla zdrowych komórek organizmu. Nowa metoda polega na upakowaniu leków do małych pęcherzyków dostarczających go bezpośrednio do komórek rakowych. Metoda jest niedroga i łatwa w wykonaniu. Pomyślnie przeprowadzono już próby na zwierzętach a pod koniec tego roku mają zostać rozpoczęte próby z udziałem ludzi.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172