ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Odkryto w jaki sposób wirus HIV infekuje zdrowe komórki

Wirus HivPrzy życiu skomplikowanej metody detekcji naukowcom z Saint Louis University udało się zademonstrować molekularny mechanizm infekowania zdrowych komórek wirusem HIV. Odkrycie to może przyczynić się do rozwoju badań nad nowymi lekami przeciw temu wirusowi.

Polskie firmy niewiele wydają na badania

W tysiącu firm, które przeznaczają najwięcej na badania naukowe nie ma ani jednej firmy z Polski. Rekordziści wydają kilkakrotnie więcej niż nasz kraj. Listę najnowocześniejszych na świecie przedsiębiorstw, czyli inwestujących najwięcej w badania i rozwój, opublikowała Komisja Europejska - czytamy w serwisie Gazeta.pl.

Zidentyfikowano demetylazę histonową

Naukowcy z University of North Carolina wyizolowali nowe białko, nazwane JHDM1A, które jest w stanie usuwać grupę metylową z histonu H3. Przez to może zmieniać aktywność genów poprzez odwracanie molekularnej modyfikacji, poprzednio uważanej za trwałą. Wyniki badań zostały opublikowane on-line w serwisie Nature.

Nowa technologia zwiększająca produkcję lizyny

LizynaJak pokazują najnowsze badania niemieckich naukowców, nadekspresja fruktozo-1,6-bisfosfatazy w komórkach Corynebacterium glutamicum, prowadzi do znacznego zwiększenia wydajności produkcji lizyny, przy wykorzystaniu jako źródła węgla zarówno cukrów prostych jak i złożonych. L-lizyna zajmuje drugie miejsce w światowej produkcji aminokwasów, po kwasie L-glutaminowym. Wytwarzana jest w ilości ponad 600 tysięcy ton rocznie.

Transgeniczny pomidor odporny na suszę

Pomidor modyfikowany genetycznieGenetycznie zmodyfikowaną odmianę pomidora, odporną na suszę, uzyskali naukowcy amerykańscy. Dzięki tej samej metodzie można będzie uodpornić na niedobory wody również inne rośliny uprawne - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Gruźlica - nowe perspektywy w profilaktyce

Naukowcy z Howard Hughes Medical Institute zidentyfikowali gen, który pozwala bakterii gruźlicy tworzyć biofilm. Dzięki zdolności do tworzenia biofilmu, bakterie stają się odporniejsze na antybiotyki. Odkrycia dokonano porównując różne szczepy mykobakterii blisko spokrewnione z bakteriami wywołującymi trąd i gruźlicę, które nie potrafiły wytwarzać biofilmu. Zaobserwowano defekt w kluczowym dla tego zjawiska białku GroEL1. Dzięki wyciszaniu genu kodującego to białko, będzie możliwe skuteczniejsze leczenie gruźlicy i trądu.

Komórki macierzyste o cechach embrionalnych w szpiku myszy

Komórki macierzyste, Szpik kostnyPolscy naukowcy pracujący w USA jako pierwsi w świecie zidentyfikowali w szpiku myszy komórki o cechach macierzystych komórek embrionalnych. Odkrycie to stanowi poważny krok na drodze do regeneracji ludzkich narządów - poinformował prof. Mariusz Z. Ratajczak z uniwersytetu w Kentucky.

Riboswitche mogą pomóc w zwalczaniu infekcji

Jak donoszą ostatnie badania riboswitch - małe fragmenty RNA, kontrolujące ekspresję genów kodujących białka enzymatyczne głównych szlaków metabolicznych, mogą być nowym sposobem zwalczania infekcji wywołanych opornymi bakteriami.

Komórki prekursorowe w leczeniu chorób mózgu

Naukowcom udało się zregenerować część mózgu uszkodzoną w wyniku choroby Parkinsona poprzez genetycznie zmodyfikowane komórki, które ominęły barierę krew-mózg. Badania przeprowadzano na zwierzętach, jednak metoda ta pewnego dnia będzie również mogła być stosowana w leczeniu ludzi.

Hwang Woo-Suk pionier klonowania oszustem?

Hwang Woo-SukProf. Hwang Woo-Suk, pionier w zakresie klonowania, odrzuca oskarżenia jakoby miał sfałszować wyniki swoich badań nad klonowaniem komórek macierzystych. Jego bliski współpracownik Roh Sung-Il ujawnił, że znany naukowiec sam mu przyznał się do fałszerstwa, mówiąc, iż wszystkie linie sklonowanych komórek macierzystych jakie hodował obumarły w laboratorium. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym piśmie "Science".

*Molekuła Miesiąca*

Molekuła Miesiąca"Molekuła Miesiąca" jest nowym działem w serwisie BioTechnolog.pl. Jest on autoryzowanym tłumaczeniem angielskiej strony "Molecule of the Month", która znajduje się w portalu RCSB Protein Data Bank.

Brokuły na raka

Brokuły zawierają jeden ze znanych flawonoidów – sulforafan, substancję chemiczną o właściwościach przeciwnowotworowych. Niestety pomimo korzystnych właściwości brokułów, połowa ludności nie jest w stanie z nich korzystać.

Dwa tysiące nowych studentów biotechnologii

Biotechnologia studenciBiotechnologia jest jednym z najbardziej obleganych kierunków studiów. W roku akademickim 2005/2006 chętnych do studiowania biotechnologii było 11,7 tysięcy osób. Na studia przyjęto około 2000 kandydatów, co średnio oznacza 6 chętnych na jedno miejsce - podaje Rzeczpospolita.

Nowe fakty o metyltransferazach

Jak się niedawno okazało naukowcy są w stanie modyfikować specyficzne sekwencje wewnątrz cząsteczki DNA przy użyciu "przyborów" zawartych w komórce. Metoda modyfikacji nie tylko pozwoli poznać wpływ biochemicznych oddziaływań na cząsteczkę DNA, ale ma także potencjalne zastosowanie w diagnostyce opartej na DNA, a także w nanobiotechnologii.

Nowe możliwości walki z cholerą

Cholera Vibrio choleraeDzięki postępom w badaniach nad cholerą, dotykającą tysiące ludzi rocznie, uzyskano możliwość stworzenia doskonalszych szczepionek, dzięki czemu walka z nią stanie się bardziej efektywna. Naukowcy z Dartmouth Medical School odkryli, że sposób rozprzestrzeniania się bakterii Vibrio cholerae w jelitach jest bardzo zbliżony do tego w środowisku zewnętrznym.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172